Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
UKROJme si rekord, Akademická Nitra
ilustračné: SITA
4. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Začínajú sa trojdňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, čaká vás bohatý program

Centrum Nitry a podhradie ožije mestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré sa začínajú v stredu a potrvajú do piatka 6. júla.

Na Svätoplukovom námestí bude tradičný jarmok a Nitrianske pivné slávnosti, pešia zóna ožije koncertmi, výstavami a tvorivými dielňami. Svojimi vystúpeniami centrum oživia aj folklórne súbory v rámci 41. ročníka medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra. Nitriansky hrad a podhradie bude v stredu podvečer a počas 5. júla patriť historickému festivalu ranostredovekého života Pribinova Nitrawa. Jeho súčasťou budú dva historické sprievody, ukážky dobového života, súboje, vystúpenia lukostrelcov, sokoliarov, divadlo a dobová hudba.

Deň otvorených dverí

Na Svätoplukovom námestí bude v stredu o 20. hodine benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle, ktorý organizuje Nadácia Prameň a mesto Nitra. V programe vystúpia Kristína, Janais, Jana Andevská, Poddukelský umelecký súbor, Martina Ťašková, Otokar Klein a Eva Pavlíková. Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla bude o 10. hodine na Svätoplukovom námestí tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita sui iuris. Ako informoval ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko, po púti bude tradičný Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade s voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát.

Vínna ulička

Po prvýkrát bude pod Nitrianskym hradom na Podzámskej ulici od Župného námestia Ružová vínna ulička s degustáciou najlepších vín z Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Predstavenia tradičného bábkového divadla v podaní divadiel zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska prinesie do Mestského parku na Sihoti 5. júla Gašpariáda. V Ponitrianskom múzeu 6. júla otvoria výstavu Znovuobjavený archív mesta Nitry, ktorá verejnosti po prvýkrát predstaví najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632. V programe mestských slávností je aj koncert Jany Kischner s českou kapelou Jelen, 10. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica festival, slovensko-česká filatelistická výstava NITRAFILA 2018 a cyklistické i pešie putovanie po stopách svätých Cyrila a Metoda. Hlavnými organizátormi slávností sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X