Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UKROJme si rekord, Akademická Nitra
ilustračné: SITA
4. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Začínajú sa trojdňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, čaká vás bohatý program

Centrum Nitry a podhradie ožije mestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré sa začínajú v stredu a potrvajú do piatka 6. júla.

Na Svätoplukovom námestí bude tradičný jarmok a Nitrianske pivné slávnosti, pešia zóna ožije koncertmi, výstavami a tvorivými dielňami. Svojimi vystúpeniami centrum oživia aj folklórne súbory v rámci 41. ročníka medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra. Nitriansky hrad a podhradie bude v stredu podvečer a počas 5. júla patriť historickému festivalu ranostredovekého života Pribinova Nitrawa. Jeho súčasťou budú dva historické sprievody, ukážky dobového života, súboje, vystúpenia lukostrelcov, sokoliarov, divadlo a dobová hudba.

Deň otvorených dverí

Na Svätoplukovom námestí bude v stredu o 20. hodine benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle, ktorý organizuje Nadácia Prameň a mesto Nitra. V programe vystúpia Kristína, Janais, Jana Andevská, Poddukelský umelecký súbor, Martina Ťašková, Otokar Klein a Eva Pavlíková. Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla bude o 10. hodine na Svätoplukovom námestí tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita sui iuris. Ako informoval ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko, po púti bude tradičný Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade s voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát.

Vínna ulička

Po prvýkrát bude pod Nitrianskym hradom na Podzámskej ulici od Župného námestia Ružová vínna ulička s degustáciou najlepších vín z Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Predstavenia tradičného bábkového divadla v podaní divadiel zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska prinesie do Mestského parku na Sihoti 5. júla Gašpariáda. V Ponitrianskom múzeu 6. júla otvoria výstavu Znovuobjavený archív mesta Nitry, ktorá verejnosti po prvýkrát predstaví najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632. V programe mestských slávností je aj koncert Jany Kischner s českou kapelou Jelen, 10. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica festival, slovensko-česká filatelistická výstava NITRAFILA 2018 a cyklistické i pešie putovanie po stopách svätých Cyrila a Metoda. Hlavnými organizátormi slávností sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X