Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moderná kotolňa
ilustračné: SITA
18. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Začali s modernizáciou vykurovania, počas leta položia tepelný rozvod na Klokočine

V Nitre začali s rozsiahlou modernizáciou vykurovacieho systému na sídliskách Klokočina a Diely. Investícia sa dotkne viac ako 10-tisíc bytov a zhruba 26-tisíc obyvateľov. Naplánovaná je na roky 2018 až 2022.

Nitrianska teplárenská spoločnosť (NTS), a. s., zruší všetkých 17 lokálnych kotolní na Klokočine a Dieloch a teplo bude čerpať z centrálneho tepelného zdroja Párovce na Braneckého ulici. Projekt zahŕňa položenie modernej optickej siete nielen pre riadenie teplárenských technológií, ale aj pre rôzne iné účely.

Štyri z doterajších budov kotolní na Klokočine pripravia teplárne na možnú budúcu inštaláciu alternatívnych zdrojov energie. NTS týmto projektom nadviaže na rekonštrukciu tepelných zariadení, ktorú robila v rokoch 2005 a 2006 na sídlisku Chrenová. Nitra sa má stať jedným z najmodernejšie vykurovaných miest na Slovensku. Predpokladaná výška investície je 16,2 milióna eur bez DPH, presnú sumu určia verejné obstarávania na jednotlivé etapy výstavby.

Dopravné obmedzenia

Víťazom prvej súťaže sa stala skupina dodávateľov Inpek Holding, a. s., z Nitry a PSJ Hydrotranzit, a. s., z Bratislavy, ktoré 27. apríla založili Združenie NTS, s. r. o. Podľa zverejnenej zmluvy o dielo im NTS zaplatí 650 000 eur bez DPH. Ako uviedla Nitrianska teplárenská spoločnosť, a. s., stavebné práce pre prvú etapu sa začali v júni v areáli centrálneho tepelného zdroja Párovce. „Následne sa smerom k sídlisku Klokočina položí tepelné potrubie pod železničnú trať a bude sa pokračovať smerom do objektu súčasnej kotolne na Jurkovičovej ulici,“ informovala NTS. Ukončenie tejto etapy je naplánované na september 2018.

Obyvatelia Klokočiny musia počas tohto leta počítať aj s čiastočnými dopravnými obmedzeniami v jednom jazdnom pruhu na Hviezdoslavovej ulici od železnice smerom na sídlisko. „Zámerom je využiť na výstavbu tepelného rozvodu v tejto časti prázdninové dovolenkové obdobie, keď je znížená intenzita dopravy. Druhý jazdný pruh bude plne prejazdný,“ uviedli teplárne.

Štyri etapy

Na roky 2019 – 2022 je naplánované položenie nových rozvodov tepla a montáž nových odovzdávacích staníc tepla do bytových a nebytových objektov. Práce sú rozdelené na štyri etapy, pričom pracovať sa bude vždy počas leta. V roku 2019 sa bude robiť pripojenie prvých domov v okruhu sídliska Klokočina 1, v roku 2020 príde na rad okruh Klokočina 2, v roku 2021 Klokočina 3 a v roku 2022 sídlisko Diely. Ukončenie projektu je naplánované na 31. augusta 2022. „Tak, ako sa budú postupne pripájať bytové domy na sídlisku, budú sa definitívne odpájať a končiť doterajšie kotolne slúžiace na vykurovanie,“ informujú teplárne.

Obyvatelia Klokočiny a Dielov si budú môcť po dokončení investície regulovať teplotu v panelákoch podobne ako v rodinných domoch. Projekt má priniesť zníženie spotreby primárnej energie o 15 až 20 percent. Množstvo produkovaných emisií CO2 by sa malo znížiť o 25 až 30 percent. Zrušenie starých kotolní bude znamenať nižšie náklady na servis, údržbu či revízie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X