Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA:  Najvyšší kontrolný úrad SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ILUSTRAÈNÉ: Najvyšší kontrolný úrad SR Najvyšší kontrolný úrad SR na Priemyselnej 2 v Bratislave. Bratislava, 26. júl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
6. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

VRÁBLE: NKÚ zistil na radnici viaceré porušenia zákonov!

Vráble 6. februára – Mesto Vráble porušilo viaceré zákony a právne predpisy. Vyplýva to zo záverov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý na radnici vykonal kontrolu koncom minulého roka. Úrad tu zistil viacero pochybení. Ako uvádza vo svojej správe, mesto porušilo zákon o rozpočtových pravidlách napríklad tým, že nesprávne vyčíslilo hospodársky výsledok, nehospodárne vynaložilo financie za lieky a pracovné odevy a pri poskytovaní dotácií nedodržalo pravidlá uvedené vo všeobecne záväznom nariadení.

Kontrolóri NKÚ zistili aj ďalšie porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov. Okrem iného aj zákona o slobode informácií tým, že mesto nezverejnilo zmluvy o poskytnutí dotácií v stanovených termínoch, či zákona o majetku obcí tým, že radnica uzatvorila zmluvu o nájme bezodplatne v rozpore s uznesením mestského zastupiteľstva, čím došlo k zníženiu majetku mesta. „Porušený bol aj zákon o účtovníctve tým, že účtovné doklady neobsahovali predpísané náležitosti, nebola dodržaná preukázateľnosť účtovníctva, neboli dodržané postupy účtovania, inventúrne súpisy neobsahovali predpísané údaje, mesto účtovalo o majetku, ktorý nemalo zapísaný na liste vlastníctva a inventarizácia dlhodobého majetku nebola vykonaná správne. Porušenie sa týka napríklad aj zákona o finančnej kontrole tým, že predbežná finančná kontrola nebola v niektorých prípadoch účinná, či interných smerníc a nariadení mesta pri poskytovaní dotácií, hospodárení s majetkom mesta a poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov,“ píše sa v záveroch kontroly NKÚ.

O zisteniach kontrolného úradu bude mestské zastupiteľstvo vo Vrábľoch rokovať 12. februára. Na svojom zasadnutí sa bude tiež zaoberať opatreniami, ktoré magistrát prijal na odstránenie zistených nedostatkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X