Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arriva zena vodicka autobus mhd.jpg
Foto: ilustračné, Arriva
2. septembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Vodiči by mali dostať vyššie platy a plánujú v tom počas roka pokračovať, úroveň miezd by mala dosiahnuť 1 400 eur

Dohoda s odbormi bude znamenať nárast priemernej mesačnej mzdy vodiča v Arriva Nitra od 1. septembra 2019 až na úroveň 1 400 eur.

Na základe dohody vedenia spoločnosti Arriva a zástupcov odborov sa od 1. septembra zvyšujú platy vodičov v spoločnosti Arriva Nitra. Celkové mzdové náklady stúpnu o 950-tisíc eur ročne. Informovala o tom spoločnosť v tlačovej správe. Autobusy mestskej aj prímestskej dopravy tak budú naďalej zabezpečovať plynulú dopravu cestujúcich v Nitre a Nitrianskom samosprávnom kraji.

Vo zvyšovaní platov pokračujeme aj v tomto roku. Dohoda s odbormi bude znamenať nárast priemernej mesačnej mzdy vodiča v Arriva Nitra od 1. septembra 2019 až na úroveň 1 400 eur,“ upresnil László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, Arriva investuje do zvyšovania platov zamestnancov priebežne. Len v roku 2018 zvýšila mzdy vodičov na celom Slovensku v priemere o 10 %, v Nitre o viac ako 14 %. Priemerná mesačná hodinová mzda vodičov v spoločnosti Arriva Nitra tak už v roku 2018 presiahla výšku 7 eur a priemerná mesačná mzda dosiahla úroveň 1 200 eur.

Záujmy cestujúcej verejnosti

Okrem nárastu miezd sa na raste personálnych nákladov v posledných dvoch rokoch prejavujú aj dopady legislatívnych zmien vrátane navyšovania minimálnej mzdy, nárastu príplatkov a zavedenie príspevkov na rekreáciu. „Zo štúdie Žilinskej univerzity vyplýva, že len v Nitrianskom kraji v rámci prímestskej dopravy, ktorú zabezpečujeme, musíme za rok 2019 počítať s nárastom personálnych nákladov o viac ako 1,2 milióna eur,“ povedal L. Ivan.

Zároveň však upozornil, že na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú potrebné aj moderné autobusy a autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing či inteligentné autobusové zastávky.

Preto sme popri snahe vyjsť v ústrety požiadavkám našich kolegov na zvýšenie platov, zohľadňovali aj záujmy cestujúcej verejnosti a objednávateľov služieb vo verejnom záujme,“ povedal László Ivan. Ako dodal, Arriva už niekoľko rokov upozorňuje na potrebu novelizovať zákon o cestnej premávke a zákon o organizácii pracovného času v doprave, zmeniť Zákonník práce a prípadne znížiť odvody.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X