Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto, Chrenová, výhľad, hrad
ilustračné: SITA
12. septembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Vedecký tím vytvoril model mikroklímy Nitry

Na projekt získala Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre peniaze z eurofondov, v rámci operačného programu Výskum a vývoj využila nenávratný finančný príspevok 887-tisíc eur

Výskumníci z oblasti fyziky, chémie, environmentalistiky a matematiky vytvorili konkrétny model mikroklímy Nitry. Výskum prebiehal na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vedci zistili, že znečistenie mesta nepochádza len z jeho vnútra, ale zmeny prúdenia vzduchu spôsobujú, že ho znečisťujú aj zdroje mimo mesta.

Vedecký tím počas všetkých ročných období skúmal dôsledky urbanizácie, zásahy do vegetácie a ich dopad na kvalitu vody, pôdy a zdravie človeka. Výsledkom podrobného výskumu je konkrétny model mikroklímy Nitry, ktorý je databázou fyzikálno-chemických veličín, ktoré môžu využiť napríklad architekti a urbanisti. ,,Zistili sme, že znečistenie Nitry nepochádza len z výfukových plynov alebo exhalátov z teplární, ale pochádza aj zo zdrojov mimo mesta. Zmena prúdenia vzduchu spôsobuje, že tieto zdroje ovplyvňujú aj Nitru,“ hovorí rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Ľubomír Zelenický.

Zmeny teploty a vlhkosti prostredia spôsobujú zvýšenie ftalátov v organizme človeka. „Inak povedané, v ľudskom tele sa objavujú nebezpečné chemické látky, ktoré negatívne vplývajú na dýchacie ústrojenstvo človeka,“ dodáva Zelenický. Výsledky výskumu využijú odborníci v praxi najmä pri ochrane vegetácie a zdravia obyvateľov mesta.

Na projekt získala univerzita peniaze z eurofondov. V rámci operačného programu Výskum a vývoj využila nenávratný finančný príspevok vo výške 887-tisíc eur. Ďalších takmer 16 miliónov eur, ktoré univerzita získala prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ, investovala do budovania infraštruktúry. Využila ich napríklad na vytvorenie špecializovaných učební, rozsiahlu rekonštrukciu internátu či kompletnú výstavbu bazéna pre študentov Katedry telesnej výchovy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X