Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Promenada living park dohoda s rozbicyklujme nitru titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!
17. decembra 2018 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Vďaka Rozbicyklujme Nitru! zmenil investor projekt v prospech chodcov a cyklistov

Cieľom bolo, rovnako ako predtým, zdokonalenie projektu a zlepšenie podmienok pre chodcov a cyklistov.

Po úspešných jednaniach, občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru! s developermi, spočívajúcich v dohodách alebo upravených projektoch polyfunkčných objektov Tabáň a Orbis, OZ tentokrát oslovilo so svojimi požiadavkami aj zástupcov spoločnosti budujúcej polyfunkčný objekt Promenáda Living park.

Problém videli najmä v nedostatočnom nadimenzovaní chodníka pre peších a cyklochodníka pri rieke. Tieto sú už v súčasnosti veľmi využívané chodcami, rodičmi s kočíkom, bežcami, korčuliarmi, cyklistami, psíčkarmi. V budúcnosti, po výstavbe obchodného centra a troch bytových domov, sa tam očakáva ešte vyšší počet účastníkov.

pomer-chodec-chodník-cyklotrasa
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Projekt počítal iba s veľmi úzkym chodníkom pre peších, navyše v priamom dotyku s cyklotrasou, čo by malo za následok množstvo kolíznych situácií, k akým dochádza už teraz v iných úsekoch pri rieke. Po vzájomnom vyjednávaní sa po niekoľkých týždňoch podarilo s developerom dohodnúť. Skladba chodníkov medzi riekou a budovou polyfunkčného objektu sa úplne zmení.

Nový návrh bezpečnejšieho chodníka

Developer sa zaviazal, že zo strany od protipovodňového múrika smerom k budove vybuduje najskôr cestičku pre chodcov širokú 2,5 metra, ktorá bude bezpečne oddelená pásom zelene v šírke 2 metre od obojsmernej cestičky pre cyklistov širokej 3 metre. Tú taktiež vybuduje na svoje náklady a bude plnofarebná (zelenej farby) a bude mať príslušné vodorovné a zvislé dopravné značenie. Smerom k budove bude bezpečne oddelená ďalším pásom zelene v šírke minimálne 2 metre od promenády a letných terás, ktoré budú pri budove.

Ďalej sa združeniu podarilo dohodnúť s developerom, že nová plánovaná spoločná cestička pre chodcov a cyklistov, ktorá má byť vybudovaná od podchodu pod R1A smerom vpravo okolo budúcej budovy k rieke, bude rozdelená na samostatnú cestičku pre cyklistov v šírke 3 metre a cestičku pre chodcov v šírke minimálne 2 metre.

Týmto opatrením sa opäť zabezpečí zvýšenie bezpečnosti jednotlivých účastníkov. Tam, kde budú obe cestičky v dotyku, budú oddelené špeciálnym varovným a vodiacim pásom, čo ocenia najmä slabozrakí a nevidiaci.

Promenada Living park - dohoda s Rozbicyklujme Nitru!
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Súčasťou zápisnice, ktorou spečatili svoj dohovor, je aj dohoda o vytvorení dostatočne širokého priestoru v miestach medzi hlavným vstupom do obchodného centra a cestou. Tento priestor bude spĺňať parametre cyklochodníka a navádzať cyklistov idúcich z cyklotrasy na Napervilskej ulici smerom na Zoborský most alebo nábrežnú cyklotrasu mimo fontánu, oddychové plochy a hlavný východ z obchodného centra, kde sa očakáva zvýšený pohyb chodcov. I tento krok má za úlohu zvýšiť bezpečnosť a pohodlie chodcov i cyklistov.

Zdá sa, že povedomie developerov o spoločenskej zodpovednosti voči okoliu budovaných projektov, obyvateľom a budúcim zákazníkom sa zvyšuje a OZ verí, že vďaka dobrovoľným občianskym združeniam alebo hlavne vďaka patronátu mesta bude počet takýchto pozitívnych príkladov len pribúdať.

Promenada Living park - dohoda s Rozbicyklujme Nitru!
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X