Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Promenada living park dohoda s rozbicyklujme nitru titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!
17. decembra 2018 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Vďaka Rozbicyklujme Nitru! zmenil investor projekt v prospech chodcov a cyklistov

Cieľom bolo, rovnako ako predtým, zdokonalenie projektu a zlepšenie podmienok pre chodcov a cyklistov.

Po úspešných jednaniach, občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru! s developermi, spočívajúcich v dohodách alebo upravených projektoch polyfunkčných objektov Tabáň a Orbis, OZ tentokrát oslovilo so svojimi požiadavkami aj zástupcov spoločnosti budujúcej polyfunkčný objekt Promenáda Living park.

Problém videli najmä v nedostatočnom nadimenzovaní chodníka pre peších a cyklochodníka pri rieke. Tieto sú už v súčasnosti veľmi využívané chodcami, rodičmi s kočíkom, bežcami, korčuliarmi, cyklistami, psíčkarmi. V budúcnosti, po výstavbe obchodného centra a troch bytových domov, sa tam očakáva ešte vyšší počet účastníkov.

pomer-chodec-chodník-cyklotrasa
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Projekt počítal iba s veľmi úzkym chodníkom pre peších, navyše v priamom dotyku s cyklotrasou, čo by malo za následok množstvo kolíznych situácií, k akým dochádza už teraz v iných úsekoch pri rieke. Po vzájomnom vyjednávaní sa po niekoľkých týždňoch podarilo s developerom dohodnúť. Skladba chodníkov medzi riekou a budovou polyfunkčného objektu sa úplne zmení.

Nový návrh bezpečnejšieho chodníka

Developer sa zaviazal, že zo strany od protipovodňového múrika smerom k budove vybuduje najskôr cestičku pre chodcov širokú 2,5 metra, ktorá bude bezpečne oddelená pásom zelene v šírke 2 metre od obojsmernej cestičky pre cyklistov širokej 3 metre. Tú taktiež vybuduje na svoje náklady a bude plnofarebná (zelenej farby) a bude mať príslušné vodorovné a zvislé dopravné značenie. Smerom k budove bude bezpečne oddelená ďalším pásom zelene v šírke minimálne 2 metre od promenády a letných terás, ktoré budú pri budove.

Ďalej sa združeniu podarilo dohodnúť s developerom, že nová plánovaná spoločná cestička pre chodcov a cyklistov, ktorá má byť vybudovaná od podchodu pod R1A smerom vpravo okolo budúcej budovy k rieke, bude rozdelená na samostatnú cestičku pre cyklistov v šírke 3 metre a cestičku pre chodcov v šírke minimálne 2 metre.

Týmto opatrením sa opäť zabezpečí zvýšenie bezpečnosti jednotlivých účastníkov. Tam, kde budú obe cestičky v dotyku, budú oddelené špeciálnym varovným a vodiacim pásom, čo ocenia najmä slabozrakí a nevidiaci.

Promenada Living park - dohoda s Rozbicyklujme Nitru!
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Súčasťou zápisnice, ktorou spečatili svoj dohovor, je aj dohoda o vytvorení dostatočne širokého priestoru v miestach medzi hlavným vstupom do obchodného centra a cestou. Tento priestor bude spĺňať parametre cyklochodníka a navádzať cyklistov idúcich z cyklotrasy na Napervilskej ulici smerom na Zoborský most alebo nábrežnú cyklotrasu mimo fontánu, oddychové plochy a hlavný východ z obchodného centra, kde sa očakáva zvýšený pohyb chodcov. I tento krok má za úlohu zvýšiť bezpečnosť a pohodlie chodcov i cyklistov.

Zdá sa, že povedomie developerov o spoločenskej zodpovednosti voči okoliu budovaných projektov, obyvateľom a budúcim zákazníkom sa zvyšuje a OZ verí, že vďaka dobrovoľným občianskym združeniam alebo hlavne vďaka patronátu mesta bude počet takýchto pozitívnych príkladov len pribúdať.

Promenada Living park - dohoda s Rozbicyklujme Nitru!
Zdroj: o.z. Rozbicyklujme Nitru!

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X