Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Troja kulisy stare divadlo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: sdn.sk
29. mája 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre vypláva pre najkrajšiu ženu sveta tisícka lodí

V príbehu deti budú môcť spoznať hrdinov gréckych bájí ako boli Hektor, Paris, Achilles, Agamemnón či Odyseus, ale aj povestne krásnu Helenu.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre uvedie 7. júna premiéru hudobného eposu TRÓJA. Autori Slavka Civáňová (scenár a texty piesní) a Peter Vlčko (hudba) s režisérom Petrom Oravcom spracovali známy príbeh gréckych bájí o najkrajšej žene sveta, povestnom trójskom koni, veľkých hrdinoch, mocných bohoch a o jednej veľkej láske, ktorá rozpútala najväčšiu vojnu mýtických dôb.

Príbeh o Trójskej vojne rozprávame cez postavu objaviteľa Tróje, slávneho amatérskeho archeológa Heinricha Schliemanna. Najťažšie bolo nájsť kľúč, ako tento pomerne zložitý a náročný príbeh prerozprávať pre detského diváka… Mnohé situácie a konflikty sme museli zjednodušiť a samozrejme pomohol nám v tom nadhľad a humor, ale aj edukačný rozmer, ktorý do textu vnášajú práve postavy Schliemannovcov. Tí vysvetľujú deťom historický kontext a vzťahy,“ upresnila autorka Slavka Civáňová.

Predtým ako som vôbec začala písať text, som niekoľko mesiacov iba študovala rôzne historické pramene o Tróji, Trójskej vojne, ale aj grécku mytológiu, či rôzne spracovania gréckych báji pre deti. Asi najväčšou inšpiráciou boli pre mňa knihy Vojtecha Zamarovského Objavenie Tróje a Bohovia a hrdinovia antických báji,“ doplnila autorka.

V rámci inscenácie pripravili tvorcovia aj program pre školy

Deti prostredníctvom príbehu spoznajú veľkých hrdinov gréckych bájí, ako boli Hektor, Paris, Achilles, Patroklos, Agamemnón, Meneláos či Odyseus, ale aj povestnú krásnu Helenu. Dozvedia sa tiež význam známych pojmov ako jablko sváru, danajský dar či Achillova päta, ktoré sa dodnes bežne používajú, ale málo kto pozná ich pôvod, spresnila Civáňová. Súčasťou inscenácie bude aj vzdelávací program pre školy pod názvom: TRÓJSKY KÔŇ, ktorý deťom viac priblíži historický a mytologický kontext príbehu. Uvedie deti do sveta gréckych bájí, Homérových eposov, či archeologických objavov. Trója je vo všetkých týchto oblastiach veľký príbeh a tvorcovia inscenácie veria, že dokáže osloviť detského diváka a nadchnúť ho pre históriu a mytológiu.

Našim cieľom bolo pripraviť inscenáciu pre malých aj veľkých divákov a po prvýkrát na javisku slovenského divadla ponúknuť tento večný príbeh, ktorý je súčasťou európskej histórie a kultúry. Naša generácia vyrastala na príbehoch gréckych bájí. Všetci sme čítali Staré grécke báje a povesti od Eduarda Petišku a dnešné deti už častokrát nevedia kto bol Achilles, Hektor či Krásna Helena. Spolu s tvorivým tímom chceme práve inscenáciou TRÓJA pritiahnuť deti ku gréckym bájam, mytológii a prostredníctvom nich aj k európskemu kultúrnemu dedičstvu. Je to hudobný epos pre deti od 9 rokov, ale myslím, že si ho radi pozrú aj ich rodičia a starí rodičia,“ uviedol režisér inscenácie Peter Oravec.

Tvorcovia označili TRÓJU ako hudobný epos

V inscenácii zaznie 20 piesní a takmer 70 hudobných motívov, či zvukových predelov. „Rôznorodá typológia jednotlivých postáv, ako aj ich rôzne časové, resp. nadčasové (Grécki bohovia na Olympe) zaradenie, pestrá dejová línia (veselé, tragické časti, akčné scény a i.) – dávali možnosť čerpať z rôznych hudobných zdrojov od historických motívov cez epickú orchestrálnu inštrumentáciu, džezovú hudbu až po zvuk súčasnej populárnej hudby. Vzhľadom na náročnosť samotnej témy to bola jedna z možností, ako predstavenie odľahčiť a viac priblížiť mladému divákovi,“ uviedol skladateľ Peter Vlčko. Pohybovú spoluprácu má v inscenácii na starosti Magdaléna Čaprdová, ktorej nápadité choreografie dotvárajú nielen piesne, ale významovo aj jednotlivé situácie.

V scénografii inscenácie pracuje Pavol Andraško s fragmentami akoby práve objavených vykopávok – časti stĺpov, tympanónu a sôch, ktoré predstavujú jednotlivé postavy z príbehu. Práve tie ožívajú, aby nám vyrozprávali príbeh. Kostýmy Terezy A. Hudákovej vychádzajú z jednotného základu spoločného pre všetkých hercov, ktorý následne dopĺňajú charakteristickými znakmi typickými pre známe historické či mytologické postavy. Extravaganciu, nadsázku, vtip a výstrednosť využila kostýmová výtvarníčka Tereza A. Hudáková v kostýmoch a gigantických maskách gréckych bohov na Olympe.

Na inscenácii pracovalo množstvo ľudí z divadla i mimo neho

V inscenácii účinkuje celý súbor Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a aj prizvaní hostia. Na scéne je spolu 14 hercov, pričom väčšinou hrajú viacero postáv. Na výrobe, v zákulisí a pri technike spolupracovalo ďalších viac ako 20 osôb. Je to v podstate výsledok práce naozaj celého divadla.

Pripravovaný hudobný epos, v ktorom to všetko spolu dokonale ladí, spieva, hrá a tancuje sľubuje zážitok pre všetky zmysly malých aj veľkých divákov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre,“ povedal PR manažér divadla Dušan Nevín.

Scenár, texty piesní, dramaturgia: Slavka Civáňová; Hudba: Peter Vlčko; Scéna a bábky: Pavol Andraško; Kostýmy a bábky: Tereza A. Hudáková; Pohybová spolupráca: Magdaléna Čaprdová; Réžia: PETER ORAVEC

Účinkujú: Rudo Kratochvíl, Michaela Liptáková a.h, Jana Labajová, Adam Jančina, Radovan Hudec, Ján Hrmo a.h., Oľga Schrameková, Martina Slobodová, Danica Hudáková, Roman Valkovič, Ivan Gontko, Michal Kalafut, Radoslav Konečný a.h., Miroslav Bakura

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X