Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vysoké hory Nitra plagát
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
19. novembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V sobotu sa uskutoční festival o horách a cestovaní Vysoké hory Nitra 2015

V sobotu od 9. hodiny sa na Mestskom úrade v Nitre pod záštitou primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča uskutoční v poradí už desiaty ročník tohto festivalu. Na podujatí sa každý rok stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania. Pripravená býva pre nich pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. Nebude tomu inak ani tento rok.

Program festivalu bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Premiérovo na festivale zavíta hosť z Poľska. „Horolezec Piotr Pustelnik ako tretí Poliak, po legendách Jerzym Kukuczkovi a Krzysztofovi Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. Dosiahol tým Korunu Himalájí a taktiež zdolal všetky najvyššie vrcholy svetadielov, čím uzavrel aj Korunu Zeme,“ informuje PR manažér festivalu Radovan Baláž. Jeho prezentácia s názvom Môj horolezecký život – cesta ku všetkým 14 osemtisícovkám je realizovaná s finančnou podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

Festival Vysoké hory
SITANITRA: VYSOKÉ HORY NITRA 2011 Vysoké hory Nitra - 6. ročník festivalu o horách a cestovaní organizovaný Nitrianskym horským spolkom. Nitra 26. november 2011. Foto: SITA/Martin Havran

Ďalším hosťom bude Miro Dušek, dobrodruh a profesionálny vodca kaňoningu, ktorý má za sebou prechody viac ako stovky kaňonov po celom svete. V r. 2010 sa mu podarilo splniť si sen o prechode jedného z najobtiažnejších kaňonov sveta Trou de Fer na ostrove Reunion. Na festivale svojou prezentáciou Canyoning experience predstaví a priblíži tento druh športu, jeho extrémne formy a pokusy o prechod 10 najkrajších kaňonov sveta.

V programe festivalu nebude tradične chýbať príspevok Paľa Barabáša. Diváci uvidia jeho film Suri o veľkej dobrodružnej ceste po neznámej africkej rieke až k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri, o putovaní ich územím a spoznávaní spoločenstva, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života.

Nitriansky festival navštívi aj známy dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík, ktorý na ňom v roku 2012 získal Cenu diváka za film Cesty Slovenskom. Teraz uvedie svoj nový dokument Divoké Slovensko, prostredníctvom ktorého sa diváci vydajú na cestu plnú objavov a nahliadnu do tajov krajiny, o ktorej sme všetci presvedčení, že ju dôverne poznáme.

Vysoké hory Nitra
Vysoké hory Nitra

Tradične dostanú v programe priestor aj Nitrania. Festivalu sa zúčastnia kameraman a dokumentarista voľnej prírody Stanislav Kováč s filmom Hory, batoh, kamera II., Ivan Breský s dokumentom približujúcim možnosti cyklistiky v oblasti jazera Lago di Garda v talianskych Dolomitoch a Erich Domček s filmom o dvetisíckilometrovej ceste na motocykloch cez šesť štátov Mexika.

Program festivalu bude bohatý, okrem uvedeného diváci prostredníctvom filmov a prezentácii absolvujú za 33 dní 820 km dlhú cestu naprieč Pyrenejami, zabehnú hrebeňom Nízkych Tatier najťažšie ultra-trailové preteky na Slovensku alebo navštívia Nepál po ničivom aprílovom zemetrasení.

Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry. Podobne ako v roku 2014 bude i tento rok najlepšej fotografii udelená Cena poroty. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí i obľúbená tombola o hodnotné ceny. Sobotnou novinkou bude detský kútik pre návštevníkov s deťmi, ktorého partnerom je nitrianske Materské centrum Klokanček.

Súčasťou festivalu je tiež „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode. Po tretíkrát sa uskutoční poznávací výlet na Zobor, aktuálne po historickom náučnom chodníku Hradisko Zobor s výkladom spoluautorov projektu Mgr. Petra Bistáka z KPÚ Nitra a Mgr. Gašpara Fronca z OZ Hradisko Zobor. Uskutoční sa v prípade priaznivého počasia v nedeľu so začiatkom o 9.15 hod. pri liečebnom ústave.

Festival, ktorý sa stal populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich, organizuje občianske združenie Nitriansky horský spolok. Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Dynamik Nitra, Northfinder, MMspol Stavby Nitra a Birell.

Vstup na festival je vďaka sponzorom voľný. Viac informácií o ňom nájdete na web stránke www.vysokehory.nihos.sk a na www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Vysoké hory Nitra program

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X