Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Vysoké hory Nitra plagát
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
19. novembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V sobotu sa uskutoční festival o horách a cestovaní Vysoké hory Nitra 2015

V sobotu od 9. hodiny sa na Mestskom úrade v Nitre pod záštitou primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča uskutoční v poradí už desiaty ročník tohto festivalu. Na podujatí sa každý rok stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania. Pripravená býva pre nich pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. Nebude tomu inak ani tento rok.

Program festivalu bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Premiérovo na festivale zavíta hosť z Poľska. „Horolezec Piotr Pustelnik ako tretí Poliak, po legendách Jerzym Kukuczkovi a Krzysztofovi Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. Dosiahol tým Korunu Himalájí a taktiež zdolal všetky najvyššie vrcholy svetadielov, čím uzavrel aj Korunu Zeme,“ informuje PR manažér festivalu Radovan Baláž. Jeho prezentácia s názvom Môj horolezecký život – cesta ku všetkým 14 osemtisícovkám je realizovaná s finančnou podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

Festival Vysoké hory
SITANITRA: VYSOKÉ HORY NITRA 2011 Vysoké hory Nitra - 6. ročník festivalu o horách a cestovaní organizovaný Nitrianskym horským spolkom. Nitra 26. november 2011. Foto: SITA/Martin Havran

Ďalším hosťom bude Miro Dušek, dobrodruh a profesionálny vodca kaňoningu, ktorý má za sebou prechody viac ako stovky kaňonov po celom svete. V r. 2010 sa mu podarilo splniť si sen o prechode jedného z najobtiažnejších kaňonov sveta Trou de Fer na ostrove Reunion. Na festivale svojou prezentáciou Canyoning experience predstaví a priblíži tento druh športu, jeho extrémne formy a pokusy o prechod 10 najkrajších kaňonov sveta.

V programe festivalu nebude tradične chýbať príspevok Paľa Barabáša. Diváci uvidia jeho film Suri o veľkej dobrodružnej ceste po neznámej africkej rieke až k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri, o putovaní ich územím a spoznávaní spoločenstva, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života.

Nitriansky festival navštívi aj známy dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík, ktorý na ňom v roku 2012 získal Cenu diváka za film Cesty Slovenskom. Teraz uvedie svoj nový dokument Divoké Slovensko, prostredníctvom ktorého sa diváci vydajú na cestu plnú objavov a nahliadnu do tajov krajiny, o ktorej sme všetci presvedčení, že ju dôverne poznáme.

Vysoké hory Nitra
Vysoké hory Nitra

Tradične dostanú v programe priestor aj Nitrania. Festivalu sa zúčastnia kameraman a dokumentarista voľnej prírody Stanislav Kováč s filmom Hory, batoh, kamera II., Ivan Breský s dokumentom približujúcim možnosti cyklistiky v oblasti jazera Lago di Garda v talianskych Dolomitoch a Erich Domček s filmom o dvetisíckilometrovej ceste na motocykloch cez šesť štátov Mexika.

Program festivalu bude bohatý, okrem uvedeného diváci prostredníctvom filmov a prezentácii absolvujú za 33 dní 820 km dlhú cestu naprieč Pyrenejami, zabehnú hrebeňom Nízkych Tatier najťažšie ultra-trailové preteky na Slovensku alebo navštívia Nepál po ničivom aprílovom zemetrasení.

Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry. Podobne ako v roku 2014 bude i tento rok najlepšej fotografii udelená Cena poroty. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí i obľúbená tombola o hodnotné ceny. Sobotnou novinkou bude detský kútik pre návštevníkov s deťmi, ktorého partnerom je nitrianske Materské centrum Klokanček.

Súčasťou festivalu je tiež „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode. Po tretíkrát sa uskutoční poznávací výlet na Zobor, aktuálne po historickom náučnom chodníku Hradisko Zobor s výkladom spoluautorov projektu Mgr. Petra Bistáka z KPÚ Nitra a Mgr. Gašpara Fronca z OZ Hradisko Zobor. Uskutoční sa v prípade priaznivého počasia v nedeľu so začiatkom o 9.15 hod. pri liečebnom ústave.

Festival, ktorý sa stal populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich, organizuje občianske združenie Nitriansky horský spolok. Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Dynamik Nitra, Northfinder, MMspol Stavby Nitra a Birell.

Vstup na festival je vďaka sponzorom voľný. Viac informácií o ňom nájdete na web stránke www.vysokehory.nihos.sk a na www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Vysoké hory Nitra program

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X