Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
04_vhn 2016_tradicne plna sala_autor p.michalik.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Peter Michalík
18. novembra 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Horám a cestovaniu bola venovaná už jedenásta sobota, dopadla úspešne

Uplynulý víkend patril v Nitre festivalu Vysoké hory Nitra. Hlavnému festivalovému dňu, sobote s bohatým programom a vysokou návštevnosťou, predchádzal detský piatok pre žiakov nitrianskych škôl. V nedeľu sa uskutočnil poznávací výlet na Zobor.

V sobotu 12. novembra sa na Mestskom úrade v Nitre uskutočnil jedenásty ročník festivalu, ktorý organizuje Nitriansky horský spolok. Pripravený bol opäť deň plný zaujímavých filmov a prezentácií venovaných horám a cestovaniu. Uviedli ich viacerí hostia, medzi nimi aj známe osobnosti ako napríklad cestovateľ, horolezec, dobrodruh a fotograf Peter Becko Ondrejovič alebo líder skupiny Slobodná Európa a cestovateľ Miloslav Láber známy ako Whisky, ktorý predstavil cesty do ďalekej Indonézie.

01_vhn 2016_tradicne plna sala_autor p.michalik.jpg
Tradične plná sála. Foto: Peter Michalík

Svojimi filmami a prezentáciami prispeli autori z Nitry, z ďalších miest Slovenska a aj zo zahraničia. Diváci festivalu vďaka nim navštívili Gruzínsko, Strednú Ameriku, Kanadu, Himaláje, Sudán v Afrike, pričom vystúpili tiež na jej najvyššiu horu Kilimandžáro. Program uzavrel nový film oceňovaného filmára Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom.

06_vhn 2016_prezentacia whiskyho_autor p.michalik.jpg
Foto: Peter Michalík

Na festival s voľným vstupom prúdili od rána stovky návštevníkov z Nitry, okolia, ale aj z rôznych regiónov Slovenska. Veľký záujem potvrdzovala sála plná už na začiatku festivalu. Okrem filmov a prezentácií si návštevníci pozreli tradičnú výstavu fotografií od rôznych autorov s jedinečnými zábermi prírody a krajiny.

Jedným z vrcholov festivalu podľa organizátorov, ktorý oslovil aj divákov, bol poľský celovečerný dokument Pawła Wysoczańskeho Jurek o legendárnom horolezcovi Jerzym Kukuczkovi. Film získal doteraz 20 ocenení na festivaloch doma a vo svete. Jeho premietanie na festivale v Nitre bolo realizované s finančnou podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

Na festivale opäť nechýbal film Rasťa Hatiara. Uvedená bola jeho aktuálna snímka Obyčajní chlapci venovaná renomovanej dvojici liptovských skialpinistov Dušan Trizna a Milan Madaj. V Nitre sa od 2. ročníka festivalu odovzdáva Cena diváka, v rámci ktorej návštevníci hodnotia filmy a prezentácie. Tento rok divákov najviac zaujal práve film Rasťa Hatiara. Festivalu sa nemohol osobne zúčastniť, ale po oznámení zisku ceny to komentoval takto: „Som veľmi príjemne prekvapený, po Cene divákov na MFHF v Poprade je to Cena diváka z festivalu Vysoké hory Nitra. Veľmi si to vážim, pretože tento festival poznám ako jeden z najlepších a najkvalitnejších na Slovensku. Ďakujem divákom v Nitre za ich krásnu spätnú väzbu“.

09_vhn 2016_hlavna cena pre becka_autor p.michalik.jpg
Hlavná cena putovala do rúk Petra Becka Ondrejoviča. Foto: Peter Michalík

Osobne zavítal na festival Peter Becko Ondrejovič. Vo svojej prezentácii predstavil Venezuelu ako svoju obľúbenú krajinu, kam chodí už viac ako 20 rokov. Rozprával o rôznych expedíciách, o krásach venezuelskej prírody, jedinečných stolových horách alebo zlaňovaní najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel. Za svoje pútavé rozprávanie získal Hlavnú cenu festivalu.

„Toto ocenenie si mimoriadne vážim. Nitriansky festival považujem v celoslovenskom meradle za jeden z najprestížnejších. Plná, doslova natrieskaná sála ma milo prekvapila. Videl som tu aj desiatky na zemi sediacich divákov so zastúpením všetkých vekových skupín. Toto ma uistilo v presvedčení, že sa v danú chvíľu nachádzam na tom najsprávnejšom mieste. Organizátorom festivalu Vysoké hory Nitra sa chcem ešte raz poďakovať za pozvanie a verím, že sme sa nevideli naposledy,“ uviedol na margo svojej účasti a zisku.

07_vhn 2016_cena za fotografiu s.szenczi_autor p.michalik.jpg
Cenu poroty v kategórii fotografia získal Stano Senczi. Foto: Peter Michalík

Okrem Ceny diváka a Hlavnej ceny bola vyhlásená i Cenu poroty v kategórii fotografia. Za svoju vystavenú kolekciu Jemen – Arabia felix ju získal Stano Senczi. Premiérovo dostalo na festivale priestor Lesoochranárske zoskupenie VLK. Vo vestibule pred sálou jeho zástupcovia prezentovali aktivity VLKa, aktuálnu kampaň NIČ s cieľom, aby 5 % nášho územia bolo bez ľudského zásahu, kde by o sebe príroda rozhodovala sama. Tieto myšlienky oslovili veľkú časť divákov festivalu, ktorí podpísali príslušnú petíciu.

Súčasťou festivalu boli tiež jeho sprievodné akcie. V piatok sa konal tzv. „detský piatok“ určený pozvaným žiakom nitrianskych škôl s cieľom upevniť ich environmentálne povedomie a vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. V nedeľu to bol poznávací výlet na Zobor s výkladom zoológa Správy CHKO Ponitrie Stanislava Harvančíka.

10_vhn 2016_poznavaci vylet na zobor_autor p.michalik.jpg
Poznávací výlet na Zobor. Foto: Boris Doman

Hlavnými partnermi podujatia boli mesto Nitra, Dynamik Nitra, Northfinder a Birell.  Viac informácii o ňom je možné nájsť na web stránke www.vysokehorynitra.sk a FB stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X