Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria
Foto: www.facebook.com
17. novembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

V Nitrianskej galérii vás v najbližších dňoch čakajú zaujímavé novinky v podobe umenia

V najbližších dňoch a týždňoch pripravuje Nitrianska galéria hneď niekoľko zaujímavých výstav a noviniek. Nenechajte si ujsť tieto výnimočné zážitky plné umenia.

V nadchádzajúcich týždňoch má Nitrianska galéria pripravený ohromujúci program plný umeleckých zážitkov, na ktoré pozýva aj širokú verejnosť. Ide o posledný koncert roka 2023 a dve fascinujúce výstavy.

Hudobný večer bude patriť slovenskému skladateľovi a hudobníkovi Miroslavovi Tóthovi, ktorý sa po dvoch rokoch vracia do Nitry so svojím novým projektom Nemiesta. Spolupráca so sláčikovým kvartetom Dystopic Requiem Quartet vytvorila album inšpirovaný ne-miestami. Ide o stavby, ktoré sú opustené, nedostavané alebo neslúžia svojmu účelu.

Koncert sa uskutoční v piatok 1. decembra 2023 o 18.00 hod. a ponúkne úžasný hudobný zážitok s hudobným programom ako Vector I — BOOK II — Black Angels Songs, Vector II — BOOK II — Black Angels Songs, Nespustená atómová elektráreň Zwentendorf, Nákupne centrum Westfield — Chodov I., Nákupne centrum Westfield — Chodov II., Odstavená Štola Josef, Chátrajúci liečebný dom Machnáč, Nedostavaná diaľničná križovatka D1 D4, či Nénia pre Ukrajinu.

Výstava focusfocus

Nitrianska galéria pozýva tiež na výstavu focusfocus, autorkou ktorej je Slavomíra Ondrušová. Výstava, ktorá potrvá od 24. novembra 2023 do 28. januára 2024, predstaví autorkine kresby. Tie vychádzajú z premýšľania o nej, o jej vizualizovaní a zhmotňovaní.

Kresba sa tak stala nielen autorkiným prostriedkom vlastného uvažovania, ale aj prežívania a vyjadrovania. Jej kresby sú dojímavé, niekedy vtipné, no hlavne pravdivé. Kresba je pre ňu „rozhovorom samej so sebou“. Vernisáž sa uskutoční 23. novembra 2023 o 18.00 hod. Kurátorkou výstavy je Barbora Kurek Geržová. Autorka rozpráva o osobnom prežívaní, tlmočí vlastné emócie. Zaujímajú ju medziľudské vzťahy, to ako fungujú. Ako sa vzťahuje k sebe a iným.

Na malom formáte zobrazuje postavy, predmety, tvary a linky, ktoré často dopovedá textom – opisom nejakej situácie, emócie či pocitu – Stucked in my body; no way; lightness; sadness; many problems; radical empathy; I don’t sleep very well; I miss you; regret; decision; pozornosť; self love; are you hear?; mirroring me; let go; nikam sa nepohneš; únava; Na čom záleží. Neviem atď. Ide o témy, ktoré s autorkou rezonujú, dotýkajú sa jej, ktoré žije. Odkrýva silné emócie, je autentická a zraniteľná. Ide o intuitívne kreslenie, ktoré nemá vopred stanovenú koncepciu s jasným výsledkom.

Inštalácia Línia lesa

Druhá výstava s názvom Línia lesa ponúkne pohľad na práce deviatich súčasných vizuálnych umelcov, ktorí sa venujú téme zmien v prírode. Ide o vystavujúcich umelcov Martin Bízik, Michal Czinege, Denis Kozerawski a Peter Kašpar, Maija Laurinen, Michal Machciník, Martin Piaček, Jozef Suchoža, Helen Tóth a kurátorkou je Dominika Chrzanová.

Konať sa bude v Reprezentačných sálach od 1. decembra 2023 do 25. februára 2024. Vernisáž sa uskutoční 30. novembra 2023 o 18.00 hod., a bude sprevádzaná rôznymi umeleckými dielami vrátane kresieb, malieb, objektov a inštalácií, ktoré reflektujú na spomínané zmeny.

Výstava nie je len príbehom o lese, ale hovorí o poznávaní krajiny a vegetácie, jej prastarej histórii, nedávnej minulosti, o živote a smrti, s ktorými je úzko spätá. Snaží sa o edukáciu návštevníkov v oblasti ochrany prírody a prináša tiež mnohé otázky v tejto oblasti do budúcnosti.

Umelecký program aj diskusie

Záujemcovia o tieto podujatia môžu tiež využiť predpredaj vstupeniek, ktorý bude dostupný v priestoroch Nitrianskej galérie počas otváracích hodín. Akcie sú podporované Nitrianskym samosprávnym krajom, finančne prispieva Hudobný fond, Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektov.

Okrem hudobného a umeleckého zážitku majú návštevníci aj možnosť zapojiť sa do diskusií o ochrane prírody a súčasných klimatických výzvach. Organizátori veria, že tieto kultúrne podujatia prinesú nielen radosť a inšpiráciu, ale aj priestor na hlboké premýšľanie o svete, v ktorom žijeme.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X