Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, nitrianskagaleria.sk
2. februára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Nitrianskej galérii sa pripravuje ďalšia zaujímavá výstava, študenti tvorili pod názvom Štvrtá dimenzia

Niektorí ľudia vnímajú štvrtú dimenziu aj ako duchovný či metafyzický priestor. V súvislosti s touto výstavou môže byť našou štvrtou dimenziou sloboda.

Nová výstava s názvom Štvrtá dimenzia predstavuje výber aktuálnej tvorby deviatich študentiek a študentov Ateliéru slobodnej kreativity 3D na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 9. februára o 18.00, tešiť sa ale môžete aj na komentovanú prehliadku 8. marca o 17.00 hod. Výstavu môžete obdivovať od 10. februára do 6. apríla 2023.

Vystavujúci študenti sú Zuzana Baková, Patrícia Čechová, Ján Faltin, Beáta Jevčiková, Oleksandra Melnychuk, Barbora Mézešová, Tereza Pešková, Denisa Saboviková, Jakub Staš. Kurátor výstavy je Omar Mirza. Študenti tvorili pod pedagogickým vedením doc. Mgr. art. Radovana Čerevka, ArtD. (vedúci ateliéru) a Mgr. art. Dávidom Demjanovič, ArtD.

Ateliér slobodnej kreativity 3D, ktorý v roku 1999 založil prof. Juraj Bartusz, akad. soch., je jedným zo štyroch ateliérov voľného výtvarného umenia v rámci Fakulty umení.

Výstava v Galérii mladých je výberom semestrálnych prác vytvorených v časovom rozmedzí približne dvoch rokov (do aktuálneho zimného semestra 2022/2023), doplneným o niekoľko dokumentácií exteriérových intervencií zo školských plenérov na Gemeri. Diela reagujú na rôzne zadania alebo na študentmi voľne rozpracované témy, ako napríklad ekologická problematika, úskalia súčasnej komunikácie na sociálnych sieťach, alkoholizmus, pandémia či vojna na Ukrajine.

Výstava je kurátorskou sondou do aktuálneho diania v ateliéri a nie jeho komplexnou prezentáciou – je teda akýmsi prieskumom z prieskumov.

A čo je to tá štvrtá dimenzia? Trojrozmerný priestor (3D) je matematicky definovaný dĺžkou, šírkou a výškou, ktoré sú na seba kolmé. V štvorrozmernom priestore (4D) je štvrtý rozmer kolmý na všetky ostatné. Keďže žijeme v trojrozmernom priestore, štvrtú dimenziu si vieme predstaviť len s ťažkosťami, pozorovať ju nedokážeme vôbec. Štvorrozmerný priestor môžeme chápať aj ako trojrozmerný priestor plus čas, ktorý sa vo fyzike nazýva časopriestor.

Niektorí ľudia vnímajú štvrtú dimenziu aj ako duchovný či metafyzický priestor. V súvislosti s touto výstavou môže byť našou štvrtou dimenziou sloboda.

4.d_plagat.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X