Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nasilie bitka ilustracna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay
28. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: freedigitalphotos.net

V Nitre vznikne Bezpečný ženský dom pre obete domáceho násilia

Neziskové centrum Slniečko buduje v Nitre Bezpečný ženský dom pre obete domáceho násilia. Spĺňať má európske štandardy pre zariadenia tohto typu. Informovala dnes o tom riaditeľka neziskovej organizácie Slniečko Mariana Kováčová počas jeho prezentácie v priestoroch Mestského úradu v Nitre. „Naše zariadenie bude prvé tohto typu na Slovensku a malo by začať fungovať v januári,“ uviedla. Jeho vznik je súčasťou programu Domáce a rodovo podmienené násilie financovaného Nórskym finančným mechanizmom (NHP) a štátnym rozpočtom. Na projekt bolo vyčlenených 331 298 eur. Slniečko sa na financovaní podieľalo sumou 36 811 eur. Ďalšie dva takéto domy vzniknú v Bratislave a jeden v Prešove.

Projekt bude z programu financovaný do mája budúceho roku. Preto je podľa Kováčovej dôležité doriešiť jeho ďalšie financovanie. Súčasné financovanie zo štátneho a krajského rozpočtu je podľa nej nedostačujúce pre projekt európskych parametrov. „Aby sme mohli poskytovať naše služby v plnej miere aj po skončení financovania z grantu, bude potrebná zmena v zákone. Keďže je náš projekt pilotným, očakáva sa od nás, že budeme na zmenu tlačiť,“ vyhlásila.

„Dom bude špecializovaným zariadením a jeho úlohou je poskytovať komplexnú 24-hodinovú ochranu a pomoc obetiam násilia,“ povedala Kováčová. Vytvorených bude spolu šesť rodinných miest pre zhruba 15 až 17 klientov, ktorým pomoc a podporu bude poskytovať sedem zamestnancov. Každá izba bude disponovať vlastným sociálnym zariadením, v objekte bude herňa pre deti aj špecializovaná miestnosť vybavená terapeutickými pomôckami. Komplexnú starostlivosť poskytnú kvalifikované služby, ako sú krízová intervencia, psychologické, sociálne a špecializované sociálne poradenstvo, právne poradenstvo, psychoterapia, podporná terapia.

Projekt Bezpečný ženský dom, ktorého prezentácia sa uskutočnila dnes v Nitre, je súčasťou programu Domáce a rodovo podmienené násilie, financovaného z Nórskeho finančného mechanizmu. Celkovo je na program v rozpätí rokov 2009-2014 vyčlenených približne desať miliónov eur. Osem a pol milióna eur pochádza z Nórskeho finančného mechanizmu, zvyšok zo štátneho rozpočtu

Na prezentácii Bezpečného ženského domu sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Nórska Ingvild Naes Stub. „Nórsko sa začalo problému domáceho násilia venovať niekedy v 70-tych rokoch a som veľmi rada, že môžeme iným krajinám poskytnúť pri riešení tohto problému skúsenosti a financie,“ povedala. Ako ďalej uviedla, je rada, že sa táto téma stáva na Slovensku prioritou.

Na prezentáciu prišla aj jedna z obetí domáceho násilia, v súčasnosti klientka Slniečka. Obete podľa nej často nedokážu nájsť silu postaviť sa násilníkovi. „Násilník sa nezmení, zmeniť som sa musela ja a uvedomila som si, že viac nesmiem mlčať,“ vyznala sa. Pre obete domáceho násilia má Slniečko zriadenú telefónnu linku s číslom 0905 511

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X