Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bubnovacka2019.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Centrum Slniečko
17. novembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Ticho deťom nepomôže, je to aj heslom podujatia Aby bolo deti lepšie počuť

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa.

Opäť sa skutoční podujatie Aby bolo deti lepšie počuť, v ktorom sa vždy spája Slovensko a Česko. Jeho cieľom je spoločne upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej prevencie a osvety.

Slovenskom a Českom zaznejú hlasné rytmy bubnov už tento piatok 18. novembra 2022 od 10.00 do 11.00 hod., uskutoční sa pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Kláry Laurenčíkovej, splnomocnenkyne vlády Českej republiky pre ľudské práva.

V ostatnom období sa stretávame stále častejšie s kulmináciou násilia a to nielen voči deťom, ale aj detí voči rovesníkom. Deti však často iba kopírujú to, čo vidia a zažívajú medzi dospelými. Preto by mala komunikácia s deťmi o násilí, o tom, ako zvládať nahromadené emócie, o tom, ako identifikovať kedy ide o násilie a kedy o konflikt začínať už v útlom veku. Ak budeme ticho a nečinne sa prizerať, násilie bude narastať. A preto je potrebné, aby sme deti viac počúvali, viac im dôverovali ale aj dokázali zabezpečiť dostupnú odbornú pomoc,“ hovorí zakladateľka Centra Slniečko Mariana Kováčová.

Pandemické obmedzenia

Počas minulých rokov sa do podujatia zapojilo viac ako 132 000 detí a dospelých. Pre pandemické obmedzenia boli ostatné dva ročníky komorné, no i tak sme na Slovensku i Čechách neostali ticho. Rok 2022 bude výnimočný aj počtom. Predbežne nahlásených už viac ako 60 000 detí a dospelých od Ašu po Čierne Pole a každý deň sa nahlasujú ďalší a ďalší.

Ticho nič nerieši. S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“.

S deťmi je potrebné o témach násilia otvorene komunikovať ešte v predškolskom veku. Je dôležité, aby rozumeli emóciám, ktoré násilné správanie vyvoláva, aby vedeli na situácie správne zareagovať, a aby dokázali v prípade potreby požiadať o pomoc dospelého. A keď vyrastú, aby vedeli, ako nedovoliť násiliu na predrať do popredia.

Veľké spoločné bubnovanie

Veľké spoločné bubnovanie na námestí sa uskutoční okrem iných miest aj v Nitre.

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa, napríklad 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 18. november za deň, kedy by malo byť hlas detí lepšie počuť.

Centrum Slniečko, n.o. z Nitry sa už viac ako 22 rokov venuje pomoci týraným a sexuálne zneužívaným deťom a obetiam domáceho násilia. Vzdeláva sociálnych pracovníkov, príslušníkov polície aj učiteľov, realizuje autorský preventívny program pre deti Kozmo a jeho dobrodružstvá, prevádzkuje viaceré sociálne zariadenia a stojí pri legislatívnych úpravách.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X