Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hudba krasa charita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj:
1. mája 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Nitre sa opäť spojí hudba, krása a charita. Tentokrát pôjde o 10. ročník podujatia zameraného na pomoc vybraným rodinám z Nitry

Keď hudba a krása pomáhajú je pravidelným nitrianskym podujatím, ktoré spája ľudí s myšlienkou pomôcť.

Spojenie hudby, krásy a pomoci tým, ktorí to potrebujú, prichádza do Nitry aj tentokrát. Piatkové podujatie je už 10. ročníkom. Tento ročník taktiež realizuje myšlienku pomoci vybraným rodinám z Nitry s neľahkým osudom formou benefičného galakoncertu s bohatým programom, ktorého sa osobne zúčastnia rôzne známe osobnosti nielen z Nitry. Podujatie sa uskutoční v piatok 3. mája o 19.00 hod. v kongresovej sále K v nitrianskom Agrokomplexe a večerom budú sprevádzať Katka Brychtová a Lukáš Pinček.

Toto sú rodiny, ktorým môžete pomôcť aj vy:

  • Martinko, 4 roky

Martinko má vrodenú vývojovú chybu miechy a od svojich šiestich mesiacov musí intenzívne cvičiť. Nevie bez opory stáť a sám sa vie len plaziť. Na rehabilitačné pobyty chodieva každé 3 mesiace, čo je pre Martinka veľmi dôležité. Jeden rehabilitačný pobyt stojí niekoľko tisíc eur. Za pomoc chlapčekovi rodina Mihinových veľmi pekne ďakuje.

  • Lucka, 6 rokov

Lucka sa narodila v termíne s pôrodnou hmotnosťou 4 030g ako tretie dieťa. Problémy nastali už pri pôrode. Lucka nedýchala a museli ju oživovať. Keďže sa jej stav nezlepšoval, začali lekári s rôznymi vyšetreniami. Mali podozrenie na metabolickú poruchu, ďalej na Werdning-Hoffman syndróm, tie sa však nepotvrdili. Konečná diagnóza zatiaľ nie je stanovená. Lucka má však ťažkú hypotóniu, leukoencefalopatiu, epileptické záchvaty a občasné problémy s dýchaním. Napriek tomu pomaličky napreduje. Lucka pomaly začína reagovať na zvuky, no so zrakom je to horšie – zatiaľ nevidí. Má zavedený PEG na pomoc pri prehĺtaní. Najviac potrebuje rehabilitácie na spevnenie svalstva, aby sa jej stav zlepšil. Rodina Čurgalyových ďakuje za podporu.

  • Pavlínka, 27 rokov

Pavlínka má zriedkavú chorobu, ktorá nabrala spád vo veku 24 rokov. Všetko začalo v roku 2014, keď zrazu nevedela dvíhať nohy. Nevedela ísť ani po schodoch, prekročiť prah, pretože jej to skrátka nešlo. Asi o tri mesiace jej začali padať vlasy, schudla 10 kilogramov, zostala plienkovaná. Jej zdravotný stav sa zhoršoval a lekári nevedeli prísť na diagnózu. Začala padať, stratila stabilitu, prestala chodiť, už sa nevládala sama najesť, neudržala nič v rukách. Prestala jesť, schudla ďalších 10 kilogramov, zostala ležiaca, bez života na invalidnom vozíku. Nastúpil rad vyšetrení. Zistilo sa, že sa Pavlínke ukladá na mozgu železo, čím sa poškodzuje mozog, a preto nevie ovládať svoje telo. Na odstránenie železa nie sú lieky. Jedine lieky na uvoľnenie stuhnutia tela jej dokážu zmierniť bolesť svalov. Mama Zuzana jej chce aspoň trochu skvalitniť život, pokiaľ to bude v jej silách.

  • Marián, 37 rokov

Moje meno je Marián Šulka, mám 37 rokov a bývam v Nitre. Od narodenia som postihnutý, moja diagnóza je Detská mozgová obrna, spastická kvadruparéza. Vyrovnať sa so svojim hendikepom mi najviac pomohli a stále pomáhajú moji rodičia, ktorí so mnou od malička cvičia.
Veľmi mi pomáha cvičiť reflexnou metódou na uvoľňovanie svalov. Toto so mnou až do dospelosti cvičila najmä mamina, ktorá sa obetovala a celý svoj život sa o mňa stará. Teraz, keď som už starší a tým aj ťažší, prebral cvičenie otec, ktorý je už na dôchodku a pomáha mi ako vie.
Snažím sa aspoň 2x do roka absolvovať odbornú rehabilitáciu v kúpeľoch alebo rehabilitačnom zariadení, pravda, ak sa nám podarí získať od sponzorov potrebnú sumu peňazí. Mojim cieľom je dosiahnuť čo najväčšiu samostatnosť v presunoch a v obliekaní a v ostatných seba obslužných činnostiach. Verím, že sa mi to podarí, pretože sa nevzdávam.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X