Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poliklinika chrenova fatranska.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
29. júla 2022 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skSITA, TS NitraDen.sk Diskusia()

V Nitre pribudne testovací checkpoint na HIV, syfilis a hepatitídu B a C, testovali aj na Dúhovom Pride

Hlavným cieľom združenia je odstránenie stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV, obhajovanie a presadzovanie ich ľudských práv.

Občianske združenie Dom svetla Slovensko pripravuje otvorenie nového testovacieho checkpointu v Nitre, a to v Poliklinike Chrenová Fatranská 12 na prvom poschodí v ambulancii s číslom dverí 126B.

Otvára sa 4. augusta 2022 a fungovať bude každý pracovný štvrtok od 13.30 do 15.30 hod. Testovací checkpoint v Nitre na Poliklinike Chrenová bude miestom, kde sa môžete bezplatne a úplne anonymne, bez asistencie poisťovní, poradiť a zároveň otestovať.

Počas festivalového týždňa

Testovalo sa aj na Dúhovom Pride 2022 v Bratislave. V priebehu festivalového týždňa Dúhového Pridu navštívilo testovacie miesta prevádzkované občianskym združením Dom svetla Slovensko celkom 133 ľudí. Oproti poslednému testovaniu v roku 2019 to bol nárast o 21 osôb.

Testovanie prebiehalo v piatok 22. augusta v checkpointe Babušková a v sobotu 23. augusta v mobilnom testovacom checkpointe na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zdravotníci urobili 133 testov na HIV, 130 na syfilis, 111 testov na hepatitídu C a 12 na hepatitídu B. Celkovo sme vyhodnotili 386 testov. Všetky uvedené infekcie sa prenášajú nechráneným pohlavným stykom alebo krvou,“ informuje v tlačovej správe občianske združenie.

Najviac mladých do 30 rokov

Najväčší záujem o testovanie mali osoby vo vekovej skupine 20 až 29 rokov (70 osôb) a 30 až 39 rokov (28) osôb. Otestovať sa prišlo 81 mužov, 42 žien a 10 osôb označilo iné pohlavie.

Najviac záujemcov o testovanie prišlo z Bratislavského kraja (87 osôb). Najčastejším dôvodom návštevy testovacieho miesta bol nechránený sex pod vplyvom alkoholu.

Občianske združenie Dom svetla Slovensko vzniklo v roku 2012 ako mimovládna nezisková organizácia. Hlavným cieľom združenia je odstránenie stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV, obhajovanie a presadzovanie ich ľudských práv. Neoddeliteľnou súčasťou činnosti je aj prevencia šírenia HIV/AIDS v SR.

Anonymné testovanie

Okrem tohto checkpointu môže ktokoľvek v Nitrianskom kraji navštíviť a dať sa otestovať rovnako anonymne, bezplatne a bez predsudkov v sídle Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre. Ide o miesto Odboru epidemiológie na Štefánikovej 58 v Nitre.

Odbery sa na tomto mieste vykonávajú pondelok až piatok na základe telefonického dohovoru na telefónnom čísle 037/656 04 60, alebo 037/656 04 13. Kontaktná osoba je MUDr. K. Tináková, e-mail: [email protected].

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X