Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deň otvorených dverí na UKF v Nitre 2018
Zdroj. Foto ilustračné: NitraDeň.sk
29. marca 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Ústav romologických štúdií pracuje už druhý rok na výskume (ne)zamestnanosti marginalizovaných skupín slovenského obyvateľstva

Diskusie na tému (ne)zamestnanosti marginalizovaných skupín slovenského obyvateľstva sa vedú dlhodobo. Nezamestnanosť medziročne klesá vo všetkých regiónoch našej krajiny.

Viacerí veľkí zamestnávatelia majú v súčasnosti problémy s obsadzovaním voľných pracovných miest a aj napriek tomu ostávajú niektoré skupiny slovenského obyvateľstva bez zamestnania. Tejto tematike sa venuje výskum APVV (Analýza bariér prístupu k pracovným príležitostiam pre marginalizované skupiny obyvateľstva), ktorého jedným z riešiteľských pracovísk je Ústav romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF a kladie pri tom otázky ako: „Aké bariéry v prístupe na trh práce musia prekonávať marginalizovaní Rómovia a obyvatelia marginalizovaných území? S čím všetkým okrem vzdialenosti sa musia vysporadúvať?

Výskumníkov v tomto období čaká práca v teréne a zber dát. Na projekte spolupracujú pracoviská Slovenskej akadémie vied (Ústav etológie a sociálnej antropológie, Centrum spoločenských a psychologických vied), Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja Univerzity Komenského a Ústav romologických štúdií (ÚRŠ) UKF.

Projekt je zameraný na skúmanie bariér v prístupe na trh práce marginalizovaných skupín slovenského obyvateľstva, osobitne Rómov. Budeme identifikovať problémy, ktoré musia ľudia v snahe získať zamestnanie prekonávať, ako na to vplývajú štrukturálne podmienky. Ak naše ciele naplníme, výsledky projektu sa môžu stať dobrým podkladom pre nastavovanie programov a projektov na podporu zamestnanosti marginalizovaných obyvateľov,“ objasňuje projekt riaditeľka ÚRŠ docentka Jurina Rusnáková.

Na Slovensku sú témy dotýkajúce sa života ľudí z marginalizovaných skupín veľmi živé a aktuálne. Dokázať pomenovať a správne uchopiť konkrétne riešenia problémov, ktoré môžu ovplyvňovať ďalšie generácie ľudí, považujú výskumníci za kľúčové. Odhaľovanie príčin nezamestnanosti posúva nielen odbornú diskusiu, ale je aj dobrým východiskom k práci so stereotypmi, s ktorými sú najmä Rómovia často konfrontovaní.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X