Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fc895663 4482 451f a159 db2ffd04d804.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
koláž
24. januára 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Úrad verejného zdravotníctva SR upozornil na nebzepečné kozmetické výrobky. Nemáte niektorý z nich aj vy?

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil na výskyt nebezpečných výrobkov, ktoré sa objavili v Európskej únii. Tie boli nahlásené do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky), a to kontrolnými orgánmi v Taliansku a v Nemecku. Výrobky sa však môžu nachádzať aj na slovenskom trhu.

Ide o nasledujúce výrobky:

Brown – hnedá farba na tetovanie
značka: ETERNAL INK
výrobná dávka: Colour brown, Batch number 17589, Color Index 77491, 18/07/2020
krajina pôvodu: USA
výrobca: Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States
popis: 30 ml, fľaška s hnedým pigmentom

Dôvodom nebezpečenstva je to, že výrobok obsahuje prekročené maximálne povolené množstvo nečistôt (nikel, zinok, arzén – 16 +/- 7,1mg.kg -1). „Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up,“ napísal úrad.

K ďalším nebezpečným výrobkom patrí prostriedok na bielenie pokožky.

názov: Naturalle Multi-Action-Ex – výrobok na bielenie pokožky
značka: MAKARI
výrobná dávka: batch # 814 aj iné výrobné dávky
krajina pôvodu: Francúzsko
výrobca: Victoria Albi SAS., 18 BLVD de Strasbourg, 75010 Paris, France
popis: 50 ml, biela fľaška zabalená v kartónovej škatuľke

„Výrobok obsahuje látku – hydroquinone (3,67%), čo je v rozpore s prílohu č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1339) a prílohou č. 3 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť prítomné v kozmetických výrobkoch, s výnimkou tých, ktoré podliehajú stanoveným obmedzeniam) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ako ďalej pokračoval úrad: „Kontrolný orgán v Nemecku zistil, že výrobky sú predávané výhradne online, z tohto dôvodu nie je možné identifikovať číslo výrobnej dávky pri objednávke výrobku. Z tohto dôvodu sa predchádzajúce hlásenie rozširuje aj na iné výrobné dávky.“

Úrad upozorňuje prostredníctvom hlásenia na svojej webovej stránke taktiež na výrobok, ktorý je určený na vyrovnávanie vlasov.

názov: Amazonliss Brazilian Smoothing Treatment Acai + Cacau – kúra na vyrovnávanie vlasov
značka: NUTREE PROFESSIONAL
výrobná dávka: L: MBK028 aj iné výrobné dávky
krajina pôvodu: Brazília
výrobca: neuvedené
popis: 60 ml, biela plastová fľaša s modrým popisom

Ako dodal úrad, táto kúra sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy.

„Výrobok obsahuje látku – formaldehyde (voľný formaldehyd – 5,0 g/100g), ktorá nie je povolená do výrobkov na vyrovnávanie vlasov. Inhalácia látky môže viesť k poškodeniu nosohltana. Pri dermálnej expozícií môže výrobok spôsobiť iritácie pokožky a slizníc, kontaktné alergie,“ napísal úrad zdravotníctva.

„Výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov,“ doplnil záverom úrad vo svojom výstražnom hlásení.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X