Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra galeria tolerancia vyzva.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com - koláž NitraDen.sk
15. decembra 2023 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Umením k slobode: Nitrianska galéria reaguje na spoločenské udalosti a volá po zmieri

Nitrianska galéria zdôrazňuje význam kultúry a umenia vo formovaní nášho vzťahu k sebe a spoločnosti. Umenie by malo odrážať rôznorodosť názorov a reagovať na aktuálne spoločenské udalosti.

Odborní pracovníci Nitrianskej galérie pripomínajú význam a pestrosť vnímania kultúry a umenia. V súčasnej dobe formuje pluralita názorov demokraciu 21. storočia, a kultúra a umenie by mali túto rôznorodosť odrážať.

Umenie, ako determinujúci faktor, formuje náš vzťah k sebe navzájom, k našej národnosti a spoločnosti. „Umenie a kultúra vo všeobecnosti nás odlišujú od ostatných, nemajú limity, nemajú hranice. Nezabúdajme, že umenie nás nerozdeľuje, ale spája,“ pripomína Nitrianska galéria.

Posolstvá a ciele umenia

Jedným z posolstiev umenia je vytvoriť v prvom rade zážitok. Ten ale nemusí byť u každého vždy výhradne pozitívny alebo povznášajúci. Umenie má tiež schopnosť reagovať na aktuálne spoločenské udalosti. Aj keď môže súčasné umenie pôsobiť nečitateľne alebo zdanlivo povrchne, stále je obrazom nás samých a doby, v ktorej žijeme.

Pracovníci vo fondovej a zbierkotvornej inštitúcii, zameranej na prezentáciu súčasného umenia a zhodnocovanie kultúrneho dedičstva, zdôrazňujú potrebu zmieru a umiernenosti v komunikácii o súčasnom umení. Vyzývajú tiež k odbornému dialógu, pretože diktát jedného názoru nie je cesta k rozvoju.

Odkazujú na minulosť, kedy sme už mali diktát jedného názoru a zdôrazňujú, že to nebolo správne. Kultúrne dedičstvo tvoria rôzne významné osobnosti, združenia a inštitúcie. Je to výšivka z Čataja, architektúra z Čičmian, ale aj Andrej Dúbravský a mnoho ďalších – rôznych žien, mužov, združení, inštitúcií, iniciatív. Kultúrne prostredie by malo podporovať pluralitu edukovaného diskurzu.

Tolerancia a rešpekt

Vyjadrovanie nenávisti, netolerancie a nerovnosti voči odlišnosti človeka prispievajú k necitlivosti spoločnosti, obmedzujú slobodu umeleckého a kultúrneho prejavu tvorcu. Polarizujúce a radikalizujúce vyjadrenia od verejných činiteľov nepatria do kultúry 21. storočia.

Nitrianska galéria si kladie za cieľ byť inštitúciou, ktorá obhajuje hodnoty profesionality, tolerancie a rešpektu. Jej pracovníci tieto hodnoty ctia a uplatňujú v každodennom živote. Týmto vyjadrujú úctu k umeniu a kultúre ako nástrojom na formovanie otvoreného a tolerantného spoločenstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X