Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka top 5 nr pamiatok.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.google.sk , www.nitra.eu , KpsN
12. decembra 2018 Zaujímavosti od SH Diskusia()

TOP 5 najvýznačnejších pamiatok v nitrianskom Hornom meste

Každý obyvateľ Nitry vie, že Horné mesto je výnimočným miestom pokoja a oddychu. Nachádza sa tu niekoľko budov slúžiacich katolíckej cirkvi, je s ňou preto spájaná. Mnohí ľudia vnímajú toto miesto skôr z historického hľadiska. My vám teraz prinášame výber najzaujímavejších pamiatok tohto mesta.

Samozrejme, najzaujímavejšou pamiatkou je hlavná dominanta – Nitriansky hrad, avšak ten sa tu nenachádza, pretože sme ho už spomínali v predošlom článku o hradoch a kaštieľoch Nitrianskom kraja.

Meštiansky dom na Samovej 1

Meštianskych domov je v Hornom meste habadej, ale keďže sme museli vybrať jeden, bol to práve tento. Je to vlastne objekt, ktorý vznikol v polovici 18. storočia. Táto dvojpodlažná budova v tvare „L“ je napojená na Župný dom. Otvor v budove vytvára priechod, ktorým sa začína Kráľovská cesta.

Mestiansky dom samova 1.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Morový stĺp

Toto barokové súsošie zdobí hradný kopec a nachádza sa v blízkosti vnútornej hradnej brány. Na pamiatku morových epidémií ho postavil v polovici 18. storočia sochár Martin Vogerlem. Táto pamiatka bola v roku 2008 reštaurovaná. Podľa barokového vzoru je ozdobená niekoľkými sochami, ornamentmi a reliéfmi.

Morovy stlp nitra.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Kláštor františkánov a kostol sv. Petra a Pavla

Komplex stojí na mieste staršej kaplnky a postaviť ho dal biskup Telegdy v 17. storočí. V čase výstavby, keď patril pod žobravý rád, nemal vežu. Tá bola ku kostolu pristavaná až v roku 1732. Na kostol nadväzuje renesančný kláštor s barokovými úpravami. Ide o jednopodlažnú budovu s uzavretým nádvorím.

Klastor frantiskanov a kostol sv. petra a pavla.jpg
Zdroj: www.google.sk

Súsošie solúnskych bratov

Na Námestí Jána Pavla II., vľavo od hradného múru, sa nachádza súsošie učencov a vierozvestov Konštantína a Metoda. Autorkou tejto monumentálnej bronzovej plastiky je akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová a osadené bolo v 90. rokoch minulého storočia.

Susosie solunskych bratov pri hradnom mure maps.jpg
Zdroj: www.google.sk

Veľkoprepoštský palác

Vľavo pri súsoší sv. Konštantína a Metoda je vstupná brána do záhrady. Uprostred tejto záhrady do ničivého bombardovania v roku 1945 stála baroková dvojpodlažná budova veľprepošstva postavená v rokoch 1778-1780. Po bombardovaní bolo možné zachrániť len prízemie strednej časti budovy.

Velkoprepostsky palac.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X