Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vyhladkova veza nitra kolaz.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDeň, storage.cinemaware.eu , jedlovekostolany.sk , www.nitrianskablatnica.sk , maps.google.com
20. novembra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tip na výlet v Nitre a okolí: Tieto rozhľadne ponúkajú úžasné výhľady na celý kraj

Týchto päť rozhľadní sa nachádza v okolí Nitry a po vystúpaní na ich vrchol sa vám ukážu výnimočné pohľady.

Rozhľadňa RADOŠINKA

Je od Nitry vzdialená do 20 kilometrov autom, v katastri obce Čab v nadmorskej výške 218 metrov. Výška rozhľadne je 15 metrov a má drevenú konštrukciu.

„Pri dobrej viditeľnosti je z rozhľadne výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tríbečské pohorie, Strážovské pohorie a na nížinatú časť smerom na Bratislavu,“ uviedla manažérka OZ Mikroregión RADOŠINKA Renáta Lelovská. Jej výstavbu zabezpečilo občianske združenie OZ RADOŠINKA. Stavbu realizovali v rámci projektu národnej spolupráce. Financie získali z Programu rozvoja vidieka SR.

IMG_8022 5
Foto: NitraDeň.sk

Rozhľadňa na Hôrke

Na vyhliadku sa dostanete z obce Podhorany trasou dlhou asi 800 metrov. Od Nitry je taktiež vo vzdialenosti do 20 kilometrov. Vyhliadková veža je, tak ako predošlá, z dreva a jej výška je 8 metrov. Charakteristickou črtou veže je kríž týčiaci sa na jej vrchole. V blízkosti veže sa tiež nachádza príjemné prostredie na oddych a relax pod prístreškom s lavičkami a ohniskom.

Ako prvé po výstupe k veži a tiež na samotnú vežu určite zbadáte majestátne pohorie Tribeč s vrchom Žibrica, či hrebene Malých Karpát, Považského Inovca.

Vyhliadkova veza na horke podhorany nitra.jpg
Foto: maps.google.com

Rozhľadňa na Drieňovej

Vzdialenosť veže od Nitry je do 50 kilometrov. Nachádza sa v blízkosti obce Jedľové Kostoľany. Jej miestom je odlesnený vrch Drieňová, ktorý ponúka sám o sebe krásne kruhové výhľady na široké okolie. Kedysi sa na mieste nachádzala kovovo-drevená rozhľadňa, tú však nahradila celodrevená konštrukcia.

Vyhliadková veža disponuje plošinou, ktorá návštevníkom ponúka výhľady na okolité obce i prírodu, ako Inovec, Hrušov či Hostie, ale i žiriansku Žibricu a Zobor. Nachádza sa v nadmorskej výške 551,4 metrov.

Rozhladna na drienovej jedlove kostolany.jpg
Foto: jedlovekostolany.sk

Pamätník – rozhľadňa na Vápniku

Vo vzdialenosti do 55 kilometrov od Nitry nájdete rozhľadňu na vrchu Vápnik. Ide zároveň o pamätník Šiklóš, ktorý je zároveň aj rozhľadňou. Zaujímavosťou je, že jeho konštrukcia je na rozdiel od predošlých, celá betónová.

Pamätník symbolizuje štábnu pozorovateľňu 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského, ktorý odtiaľto riadil vojenské operácie na oslobodenie južného Pohronia a neskôr Bratislavy.

Na rozhľadňu sa dostanete po 41 vyvýšených, ostrých schodoch, ktoré vás dovedú na vrchol, ktorý je vo výške 9 metrov. Z vyhliadky sa vám naskytne šíri pohľad na Levice a okolie, ktorému bude dominovať Levický hrad. Svoju očarujúcu krásu predvedú aj okolité pohoria, najmä Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Tríbeč či maďarské pohorie Novohradské vrchy.

Siklos pamatnik rozhladna na vapniku.jpg
Foto: storage.cinemaware.eu

Rozhľadňa na Marháte

Najvzdialenejšia vyhliadková veža od Nitry sa nachádza pri obci Nitrianska Blatnica vo vzdialenosti do 60 kilometrov. Vybudovaná bola na vrchu Marhát a vysoká je 17 metrov. Jej vrchol ponúkne návštevníkom impozantný pohľad na Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj. Scenéria pohľadu tvorí výhľad na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.

Cesta na rozhľadňu je dostupná z niekoľkých strán a to od obce Hubina (Piešťany, Moravany), Bojná, Vozokany, Lipovník alebo Nitrianska Blatnica riadne značeným náučným chodníkom. Z obce Nitrianska Blatnica, od ktorej je vrchol vzdialený približne 5 kilometrov vedie k rozhľadni aj cyklotrasa.

Rozhladna na marhate nitrianska blatnica.jpg
Foto: www.nitrianskablatnica.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X