Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Levice, turizmus
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps - koláž NitraDen.sk
19. augusta 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tip na výlet: Na Levický hrad je príjemná prechádzka, storočia tam straší Biela pani

Návštevu hradu môžete spojiť s prehliadkou mesta Levice. Ide o výborný tip na výlet, ak sa vám nechce cestovať ďaleko od Nitry.

Hoci má byť nadchádzajúci víkend horúci, nie každého teší kúpanie a opaľovanie pri bazéne. Ak ste mestský typ, vybehnite na osviežujúci drink alebo chutnú kávu do Levíc a spojte to s výstupom na Levický hrad.

Levice sú od Nitry vzdialené približne 40 km. V dnešnom článku vám priblížime, aké turistické poklady skrýva toto zaujímavé mesto.

Časté požiare

Prvá písomná zmienka o Leviciach pochádza z roku 1156, ktorá hovorí o tom, že ostrihomský arcibiskup Martirius posvätil v dedine Bratka kostol Sv. Martina. Na mieste bola zriadená fara, ku ktorej boli pričlenené dediny Vila Leua (dnešné Levice) a Vitk.

V Leviciach bývali v minulosti časté požiare. Ten z roku 1696 zničil takmer celé mesto. V roku 1870 sa vybudovali terajšie staré levické kasárne a od roku 1880 vychádzali levické noviny – týždenník Bars.

Levice, turizmus
Pohľad na mesto.Foto: Google maps

Prvá polovica 20. storočia sa niesla v znamení rozmachu mesta. V roku 1933 vyrástla tabaková továreň. Kým v roku 1961 malo mesto cca 13-tisíc obyvateľov, v 80. rokoch to už bolo cca 37-tisíc. Už viac ako 30 rokov sú k Leviciam administratívne pripojené pôvodne samostatné obce Kalinčiakovo, Malý Kiar, Čankov a Horša.

Medzi TOP pamiatky mesta patrí jednoznačne Šiklóš (Vápnik), ktorý ponúka unikátny panoramatický výhľad na región. Levické rybníky mali pôvodne slúžiť na pestovanie ryže, dnes sa tam chovajú ryby.

Levice, turizmus
Vyhliadková veža.Foto: levice.sk

Nad centrom mesta sa týči Kalvária s oddychovou zónou. Objavujete radi miesta pod povrchom? Určite nevynechajte pivnice odkrývajúce históriu mesta, v ktorých je možné ochutnať vína od lokálnych producentov. Obľúbená je aj vinohradnícka lokalita Krížny vrch ponúkajúca peknú prechádzku medzi vinohradmi s náučným chodníkom.

Levice, turizmus
Levické rybníky.Foto: levice.sk

Strašidlo na hrade

Dominantou mesta je Levický hrad. Vybudovali ho v druhej polovici 13. storočia a jeho úlohou bolo chrániť cestu do kláštornej pevnosti v Hronskom Beňadiku a do stredovekých banských miest.

V roku 1571 nechal župan Tekovskej stolice postaviť na dolnom nádvorí renesančný kaštieľ, kde v súčasnosti sídli Tekovské múzeum. Hrad však neunikol dobytiu Turkov v roku 1663. Poslednými majiteľmi boli Eszterházyovci, ktorí hrad v 18. storočí využívali len ako sklady.

Levice, turizmus
Levický hrad.Foto: Google maps

Dnes je z hradu zrúcanina, ktorá je voľne prístupná turistom. Ide o ľahkú túru, na ktorú si môžete odbehnúť priamo z centra mesta. Na okraji hradu sa nachádza rotunda s vinárňou a v okolí je aj menší park.

Legenda hovorí, že tam straší Biela pani, ktorá sa dodnes túla po hradbách. Hrad patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Čákov priateľ, Felicián Zách, chcel pomstiť jeho smrť. Pokúsil sa zavraždiť vtedajšieho panovníka, no nevyšlo mu to. Trest však zasiahol celú jeho rodinu – bola vyvraždená. Záchovu dcéru Šebe sťali na nádvorí a odvtedy kolujú príbehy o tom, že vidieť ženu v bielom odeve.

Levice, turizmus
Levický hrad.Foto: Google maps
Levice, turizmus
Levický hrad.Foto: Google maps
Levice, turizmus
Levický hrad.Foto: Google maps

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X