Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelena stena zmena namestia.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Mesto Nitra
9. augusta 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Svätoplukovo námestie zmení svoj ráz, 6 veľkých zásahov bude zrealizovaných budúci rok

Parčík prejde úpravou k bezbariérovosti, pribudne zeleň s tieniacou technikou, oddychová zóna i galéria.

Zmeny na Svätoplukovom námestí sa udejú budúci rok a je na ne vyčlenených 100-tisíc eur. Podľa poslanca Erika Krála, ktorý je predsedom komisie pre cestovný ruch a kultúru, prostriedky pre centrálnu mestskú zónu alokovali výbory mestských častí. Zapojiť sa do financovania zmien na Svätoplukovom námestí a na pešej zóne má podľa informácií mesta aj nadácia, ktorá má v Nitre jedno zo svojich sídel.

Koncept Hackathon spája odborníkov z viacerých oblastí, čo sa využíva najmä v technologických firmách. Nitra je tak podľa slov mesta prvou samosprávou, ktorá v takomto rozsahu rieši jeden problém so skupinami odborníkov. Mesto pri vypracovávaní spolupracovalo s architektmi, krajinnými inžiniermi, ale napríklad aj so študentami.

Počas Hackathonu riešilo koncept zmien námestia a pešej zóny päť tímov. Z nich si mesto vybralo tie najlepšie a najreálnejšie nápady, a práve tie budú v priebehu nasledujúceho roka zrealizované.

Šesť prvkov

Parčík na námestí bude bezbariérový, to bude prvá zmena. „Ľudia vnímajú ako jeden z najväčších problémov, že na námestí chýba zeleň. Pritom pomer dláždenej plochy k trávnatej je 1:1, len ľudia si to neuvedomujú, lebo parčík, ktorý tam je, je neprístupný,“ povedal Viktor Šabík. Dôjde preto k odstráneniu prírodných bariér, prerezaniu stromov a kríkov tak, aby sa ľudia z centra námestia prirodzene dostali do zelenej oddychovej zóny.

Druhým prvkom bude inštalácia mobilnej zelenej steny. Pôjde o vertikálnu priepustnú stenu dotvárajúca príjemné prostredie námestia. Pribudne tu teda blok, ktorý bude obyvateľom akoby pripomínať a vymedzovať priestor pôvodného námestia.

Zelena stena zmena namestia.jpg
Zdroj: Mesto Nitra

Vodný žľab bude tretím prvkom námestia. Vytvorí sa tu akýsi potôčik fungujúci pomocou vodného čerpadla, ktorý bude využívať recykláciu vody. Keďže je na námestí kopec, na ktorý obyvatelia nemajú pekného slova, bude využitý pri tomto projekte.

Debarierizácia schodov od Mostnej ulice je štvrtou chystanou zmenou. „Má to byť forma rampy, ktorá pomôže prekonávať výškový rozdiel,“ povedal hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. „Rampou sa naznačí aj prístup do parku – zatiaľ sú tu tri hlavné ťahy, ktorými ľudia len migrujú, my ich tu chceme zastaviť, aby si oddýchli a pobudli chvíľu na námestí,“ dodáva pán Šabík.

Rampa.jpg
Zdroj: Mesto Nitra

Úprava miesta pôvodného empírového divadla bude piatym zásahom do námestia. Podľa Viktora Šabíka ide o miesto historicky určené na kultúru, a tú by mesto chcelo do tohto priestoru prinavrátiť. Táto časť námestia teda bude určená pre súčasnú kultúru. Priestor by sa mohol prirodzene napojiť na dva kontajnery, ktoré dnes slúžia ako technické zázemie odboru kultúry pre rôzne podujatia. Bude tu i oddychový pavilón s galériou a kaviarňou.

Šiestym prvkom budú variabilné priestorové konštrukcie, ktoré budú riešiť zatienenie napríklad nových lavičiek a ktorými sa dajú vytvárať rôzne situácie na námestí. Na námestí pribudne tiež vytýčenie historických budov čiarami, ktoré budú pripomínať, že tu kedysi existoval celý blok, ktorý potom vybúrali.

Všetkých šesť zásahov zrealizujeme do roka. Je na ne vyčlenených stotisíc eur,“ dodal hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

1situacka svatoplukovo námestie návrh .jpg
Zdroj: Mesto Nitra

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X