Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
11. februára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk, ŠÚKL Diskusia()

ŠÚKL nariadil stiahnutie dvoch liekov z trhu, ide o antibiotikum a liek proti zápalu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv Slovenskej republiky upozornil počas týždňa na svojej webovej stránke na dva lieky, ktoré majú byť stiahnuté z trhu.

ŠÚKL informoval prostredníctvom svojej webovej o nevyhovujúcich liekoch, skontrolujte si pre istotu svoju lekárničku, či ich nemáte doma náhodou aj vy. Stiahnuté lieky sú nasledovné: CHAMOMILLA TEVA, sol dop 1×100 ml (fľ.skl.hnedá), č. šarže: 100002099 a CHAMOMILLA TEVA,  sol dop 1×25 ml (fľ.skl.hnedá), č. šarže: 100002781.

Ako uvádza ústav: „Držiteľ navrhol stiahnutie liekov z úrovne distribučných spoločností a lekární. Dôvodom stiahnutia predmetnej  šarže lieku z trhu je prekročený doporučený limit pre obsah pyrrolizidínových alkaloidov, stanovený Európskou agentúrou pre lieky (EMA).“

CHAMOMILLA TEVA je tekutý extrakt rumančeka pravého, ktorý sa používa ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hltana, ako nálev pri črevných zápaloch a tiež na obklady a kúpele pri mokvajúcom ekzéme či kožených ochoreniach, ktoré spôsobujú svrbenie. Jeho využitie je tiež pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, pričom v tomto prípade sa liek podáva vnútorne.

„Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je. K dispozícii sú viaceré prípravky, ktoré môžu byť použité pri uvedených indikáciách,“ spresňuje ŠÚKL.

Pacienti sa však nemusia obávať: „Podľa vyjadrenia držiteľa registrácie nie je ohrozené zdravie a bezpečnosť pacientov. ŠÚKL neprijal žiadne hlásenia o nežiaducich účinkoch súvisiacich s týmto nedostatkom. Sťahovanie má preventívny charakter,“ ukončil ŠÚKL.

Ďalším stiahnutým liekom, o ktorom v tomto týždni informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv, je CIPROFLOXACIN KABI. Konkrétne ide o Ciprofloxacin Kabi 200 mg/100 ml,  sol inf 1×100 ml/200 mg (fľ.PE) a Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml,  sol inf 1×200 ml/400 mg (fľ.PE).

„Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil držiteľovi rozhodnutia o registrácii lieku stiahnuť uvedené šarže lieku z trhu, z úrovne distribučných spoločností a lekární. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží liekov z trhu je nesúlad so schválenou registračnou dokumentáciou –  nesprávny údaj o exspirácii lieku,“ uvádza ŠÚKL.

Ciprofloxacin Kabi je antibiotikum, ktoré obsahuje liečivo ciprofloxacín. Je indikovaný na liečenie ťažkých alebo až život ohrozujúcich infekcií, ktoré sú zapríčinené mikroorganizmami citlivými na ciprofloxacín. Taktiež sa používa na komplikované infekcie močového traktu, určitých infekciách dolných dýchacích ciest vrátane pneumónie, komplikovaných infekciách kože a mäkkého tkaniva, infekciách kostí.

„Ciprofloxacin Kabi sa tiež používa na liečenie akútnych infekcií dolných dýchacích ciest spôsobených mikroorganizmom Pseudomonas aeruginosa u detí a mladistvých s cystickou fibrózou vo veku 5-17 rokov (tiež nazývanou mukoviscidóza). Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je, nakoľko sú k dispozícii iné šarže tohto lieku,“ dopĺňa ústav.

Ako ústav uzatvára, pacienti sa nemusia obávať: „ŠÚKL nedostal žiadne hlásené prípady podozrenia na nežiaduci účinok súvisiaci s týmto nedostatkom. Podľa vyjadrenia držiteľa registrácie nie je ohrozené zdravie a bezpečnosť pacientov. Uvedený nedostatok nemá vplyv na zdravie a bezpečnosť pacientov.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X