Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU Nitra
ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
19. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Študentov, ktorí robili skúšky za klobásy a alkohol, môže univerzita vylúčiť

Vysokoškoláci, ktorí urobili skúšku z fyziky za úplatok, by mohli byť vylúčení zo školy. Podľa etického kódexu fakulty porušili princíp neoprávneného zvýhodňovania.

Podľa etického kódexu technickej fakulty totiž študent „nevyžaduje žiadne formy neoprávneného zvýhodnenia; neposkytuje dar alebo inú pozornosť za účelom ovplyvnenia rozhodovania alebo konania učiteľa alebo iného zamestnanca fakulty.“

Študenti ešte v máji v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre po neúspešnom absolvovaní skúšky z fyziky sľúbil študent Boris B. na požiadavku M. V. pre odborného asistenta Ľ. H. dve fľaše alkoholu značky Baileys. Následne o dva dni Boris B. a Patrik B. tento úplatok aj s pohárom k fľaši alkoholu Bailyes odovzdali asistentovi za úspešné vykonanie postupovej skúšky.

V júni v budove Technickej fakulty SPU na základe vyžiadania odborným asistentom M. V. poskytol Dávid S. skúšajúcemu odbornému asistentovi Ľ. H. úplatok, rovnako dve fľaše Bailyes. V deň skúšky z fyziky poskytol opakovane úplatok odbornému asistentovi Ľ. H. vo forme fľaše vína, fľaše domácej liehoviny a štyroch kilogramov klobás.

Podľa vyjadrenia hovorkyne SPU Renáty Chosraviovej „univerzita doposiaľ nemohla riešiť uvedený prípad troch študentov, nakoľko ešte neprebehlo verejné vyhlásenie rozsudkov a nadobudnutie ich právoplatnosti a univerzite nebol doručený rozsudok. Mená troch uvedených študentov, ani rok štúdia nepoznáme. Nemáme právny podklad, na základe ktorého by bolo možné začať disciplinárne konanie voči nim.“

SPU podľa nej rešpektuje prezumpciu neviny, preto prípad ešte neriešila. Napriek tomu jeden z asistentov už na univerzite nepracuje. „SPU rozviazala pracovný pomer s jedným z obvinených zamestnancov na základe jeho žiadosti. Odišiel dohodou bez uvedenia dohody,“ uviedla Chosraviová. Druhý asistent zatiaľ zostáva pracovať na univerzite.

„V súvislosti s kauzou je vedenie univerzity súčinné s orgánmi činnými v trestom konaní a v prípade viny obvinených budú prijaté príslušné opatrenia a vyvodené dôsledky,“ dodala.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X