Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ulica mostna autobus mhd zastvka zima jesen.jpeg
Foto: ilustračné, franophoto, © NitraDen.sk
11. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Stĺpy verejného osvetlenia majú blikaním varovať obyvateľov, projekt chcú realizovať na Mostnej

Mesto Nitra by chcelo zmeniť stĺpy verejného osvetlenia na niektorých uliciach na multifunkčné. Pomocou zariadení zabudovaných do stĺpov chce riešiť parkovací systém, varovný systém, kamerový systém či rozhlas.

Ako povedal primátor Nitry Jozef Dvonč, pilotne by sa mohol projekt realizovať na Mostnej ulici, kde sa sústreďuje nočný život Nitry. „Holandské mesto Eindhoven má podobnú ulicu ako naša Mostná a akonáhle sa na tejto ulici objaví nejaká väčšia skupina ľudí alebo tam príde k nejakej potýčke, okamžite začnú blikať svetlá a prichádza varovanie pre obyvateľov. Takisto sa dá urobiť takéto varovanie, keď prechádza sanitka a podobne,“ povedal Dvonč.

Konkrétne riešenie pre Mostnú ulicu by mesto podľa Dvonča nechalo na návrh firmy, ktorá by sa tým zaoberala. „Keby tam bol hluk o pol tretej ráno a ešte by tam začalo niečo ďalšie hučať, tak by sa nám obyvatelia asi nepoďakovali. Ale svetelná signalizácie je celkom zaujímavá, pretože tá hluk nerobí, ľudia by aspoň spozorneli, že sa tam niečo deje,“ myslí si Dvonč. Využitie jednotlivých zariadení by podľa neho záviselo od konkrétnej lokality. V okrajových častiach mesta by mohol byť v stĺpoch verejného osvetlenia zabudovaný rozhlas, inde parkovací systém a na niektorých uliciach by sa mohlo skĺbiť viacero funkcií dokopy.

Nitra už dlhší čas pripravuje kompletnú výmenu verejného osvetlenia. Podľa Dvonča už vlani mesto vymenilo približne 1 200 svetelných bodov, tento rok plánovalo vymeniť zvyšných asi 7 500. Zámer zatiaľ odsunulo, pretože najprv chce zvážiť, v ktorých častiach by urobilo väčší zásah ako len výmenu osvetľovacieho telesa. Nitra vynakladá na verejné osvetlenie vyše milión eur ročne, z toho náklady na elektrickú energiu predstavujú okolo 740-tisíc eur. Po výmene všetkých svietidiel bez riešenia funkcií stĺpov verejného osvetlenia by náklady na elektrinu klesli na približne 365-tisíc eur. Podľa Dvonča by sa investícia dala splácať z dosiahnutých úspor.

Samospráva už vymenila klasické žiarovky za LED svietidlá na niektorých svojich objektoch, aby zistila, akú úsporu môže dosiahnuť. Ako informoval Dvonč, v areáli Tenisové kurty predstavuje ročná úspora 5 000 až 6 000 eur bez DPH, na Základnej škole Cabajská je to 2 000 až 2 500 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X