Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Stará Nitra aj dnes ešte stále má čo odhaliť, objavujte s nami niekdajšie zákutia

Mesto sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžu mnohí z nás spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Mariánsky stĺp na Svätoplukovom námestí bol pôvodne postavený na mieste veže zbúraného Kostola sv. Jakuba ako jeho pripomienka. Na mieste dnešnej fontány boli budovy až hore plynulo ku Kupeckej. Vedľa dnešného Ponitrianskeho múzea sa pravidelne konávali trhy, kde ponúkali predajcovia najrôznejšie tovary, materiály alebo potraviny.

Svatoplukovo namestie klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Ešte jeden pohľad na Mariánsky stĺp. Súčasný stĺp stojí približne na rovnakom mieste. V roku 1881 ho dal postaviť biskup Augustín Roškováni, autorom je rakúsky sochár Anton Brandl. Za bývalého režimu dielo z centra odviezli, od 70. rokov stálo na Kalvárii. Na námestie sa vrátilo niekoľko rokov po nežnej revolúcii. O jeho vrátenie sa zaslúžil akademický maliar Marián Žilík, ktorý dotvoril aj schody podľa pôvodných fotografií. Podľa hradu sa dá ľahko zorientovať, odkiaľ je to fotené.

Morovy stlp namestie klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Okolo roku 1915, kedy bola vyhotovená táto fotografia, bolo v meste bežné stretnúť jazdcov na koňoch. Na koňoch sa bežne presúvali muži, vo vozoch sa viezli ženy. Samozrejme bol rozdiel medzi obyčajným pracovným povozom alebo kočom. V pozadí môžete vidieť Aujeského mlyn.

Jazdci konce hrad klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Pri tejto fontáne sa kedysi čakávalo na autobus smer Zobor, ide o predchodkyňu súčasnej fontány na Svätoplukovom námestí. Fotka je datovaná do roku 1970. Za fontánou je už spomínaný Mariánsky stĺp a budova je Ponitrianske múzeum v Nitre. Kedysi tu ale sídlil Mestský dom. Nejeden pár tu mal svojho času svadbu.

Muzeum fontana autobus klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Zobor bol kedysi plný nádherných viníc plných plodného viniča. Vľavo je na fotografii vidieť vežu zoborského kostolíka. Mohli by to byť približne 50. roky. Súhlasíte?

Vinice zobor vlavo zoborsky kostolik 50 roky klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X