Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria mladych vystava.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
3. februára 2024 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Spoznávajte umenie so súčasným kontextom aj vďaka dielam Martiny Rötlingovej

Galéria Mladých v Nitre bude hostiť prvú samostatnú výstavu Martiny Rötlingovej s názvom ‚Venuša, Ulica, Dlaň, Kosť‘.

Galéria mladých bude hostiť prvú samostatnú výstavu Martiny Rötlingovej s názvom Venuša, ulica, dlaň, kosť… Výstava potrvá od 9. februára do 7. apríla 2024 a jej ústrednou témou sú ženy-hrdinky. Vernisáž sa uskutoční 8. februára 2024 o 18.00 hod.

Martina Rötlingová je autorka so silným hlasom a výrazným umeleckým štýlom. Už samotný názov je parafrázou ženských gramatických vzorov podstatných mien v slovenskom jazyku. Svoje obrazy a objekty tvorí v reakcii na dobové estetické ideály krásy v súčasnej spoločnosti.

Svoje diela vytvára často s odrazom vlastnej skúsenosti a zamýšľa sa nad postavením žien v dnešnom svete. Rötlingová sa inšpiruje niekedy i skutočnými hrdinkami z dejín a ich zobrazením s použitím súčasného ideálu krásy. Prostredníctvom realistických malieb a objektov hodnotí vnímanie ideálu krásy formovaného reklamou, médiami a sociálnymi sieťami.

Výstava tak zobrazuje Venuše, hrdinky a ich príbehy z histórie sú podľa Rötlingovej v mnohom prepojené a podobné so životnými zápasmi (zúfalstvami) súčasných hrdiniek, ktoré sú pretvárané nárokmi a očakávaniami spoločnosti. Rötlingová skúma v rámci svojich diel tiež dnešné témy ako textovanie, sextovanie, selfies a sociálne médiá.

Výstavou sa tak pomyselne nesie niekoľko veľmi živých čŕt, ktoré sú citeľné a interpretovateľné vo vzhliadnutom (motívy ontologickej neistoty, kognitívnej disonancie, ega, narcistického správania, madonna-mistress syndrómu, textingu, sextingu, selfies, sociálnych médií, zrkadlenia, tela, telesnosti, Venuší, hrdiniek i obetí, priepastí medzi realitou a ilúziou).

Všetko spomenuté so sebou súvisí. Súčasná mainstreamová mediálna spoločnosť čoraz viac sexualizuje ženy tak, aby boli vnímané v prvom rade ako sexuálne objekty s potláčaním ich vlastnej osobnosti. Cez rôzne obrazy rýchleho neosobného (na)sýtenia, ktoré ponúka na konzum orientovaná spoločnosť.

Ng venusa ulica dlan kost plagat.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X