Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CIRKEV: Pamätná tabuľa vierozvestcov
ilustračné: SITA Pamätná tabuľa sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy, bude umiestnená v Bazilike San Pietro di Castello v Taliansku. Pamätnú tabuľu vytvoril akademický sochár Marián Polonský. Bratislava, 30. júna 2013. Foto: SITA/OZ Allegra
2. októbra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Slovensko a Európu zveria pod ochranu Cyrila a Metoda

S iniciatívou zverenia pod ochranu solúnskym bratom prišiel ostrihomsko-budapeštiansky kardinál Péter Erdö v spolupráci s bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským

BRATISLAVA 2. októbra – Biskupi z celej Európy v piatok v Nitre zveria Európu a naše územia pod ochranu svätých Cyrila a Metoda. Ako povedal dnes pre agentúru SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozef Kováčik, stane sa tak na osobitnom obrade po svätej omši v nitrianskej katedrále svätého Emeráma. „Je to mimoriadny obrad. V jubilejnom roku príchodu bratov do našich krajín sa to javilo ako vhodné, aby sa zvýraznil fakt, že sú spolupatrónmi Európy,“ povedal.

Kováčik pripomenul, že pápež Ján Pavol II. vyhlásil svätých Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Zverenie pod ochranu bude podľa Kováčika osobitná modlitba, ktorá bude prednesená počas liturgického slávenia v Nitre. S iniciatívou zverenia pod ochranu solúnskym bratom prišiel ostrihomsko-budapeštiansky kardinál Péter Erdö v spolupráci s bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Práve Erdö bude hlavným celebrantom omše v Nitre.

Na Slovensko prídu na budúci týždeň viac ako tri desiatky biskupov z celej Európy. Medzi nimi bude aj prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Quellet, ktorý má na starosti stanoviská k menovaniu a odvolávaniu biskupov, teda pripravoval podklady aj v prípade odvolania trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Za pontifikátu pápeža Benedikta XVI. bolo odvolaných viac ako 80 biskupov. „Jeho návšteva nemá s týmto prípadom žiaden súvis. Prefekt kongregácie pre biskupov sa každoročne zúčastňuje na zasadaní Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). To bude tento rok v Bratislave od 3. do 6. októbra.
CCEE je celoeurópska organizácia, ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova. Počas štyroch dní budú vysokí predstavitelia Katolíckej cirkvi v Európe za pomoci expertov diskutovať o sociálnych a duchovných aspektoch výziev, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Centrálnou témou stretnutia v Bratislave bude priestor, ktorý je daný k dispozícii náboženstvu, a teda aj úloha Cirkvi v spoločnosti európskych krajín, ktoré sa pohybujú medzi laicitou a laicizmom. Tému uvedie slovenská profesorka histórie Emília Hrabovec. Jej úlohou je predstaviť výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila v rámci jednotlivých biskupských konferencií. Biskupi sa potom budú zaoberať aj ďalšími témami, ako sú evanjelizácia sekularizovaného sveta, výhrada vo svedomí a činnosť Európskej únie a Rady Európy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X