Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert bielik vystava kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria - Robert Bielik (Omnia et nihil)
11. septembra 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Samostatnú výstavu maliara Roberta Bielika uvidíte teraz v Nitrianskej galérií

Po prvý raz bude výstava maliara Roberta Bielika prezentovaná v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie.

Maliar Robert Bielik v maľbách poukazuje na svoju ľudskú konečnosť. Medituje v nich nad pominuteľnosťou, sú vysnené, hypoteticky absurdné maliarove simulácie (v zmysle „čo by bolo, keby...“) fascinujú, poburujú. Práve realita je v živote tým najabsurdnejším, keďže človek očakáva a často ho to brzdí v slobode mysle či tela.

Osobné frustrácie nás odsudzujú od seba samého a izolujú nás od možného celistvého prežitia života. Aký je naplnený život? Uspokojenie duševných, materiálnych, telesných túžob? Alebo je to oveľa zložitejšie či, naopak, jednoduchšie? Nestačilo by dožiť sa svojho vlastného konca bez hnevu na seba, na svet?

Robert bielik vystava 2.jpg
Foto: Nitrianska galéria – Robert Bielik (Omnia et nihil)

Autor zobrazuje miesta a okamihy pred smrťou alebo v jej spojení. Na maľbách nájdeme moria, lesy, zvieratá, kde sa ukrýva tiché napätie, tak príznačné pre človeka.

Autor výstavy je najradšej sám ako pozorovateľ vlastných vnútorných pohybov. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1987 – 1993 (pod vedením R. Sikoru). Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Napísal dvanásť kníh, posledná – Zorné pole tmy – vyšla v zime 2019, to čo nedopovie v maľbe, dopíše.

Kurátorkou výstavy je Ľudmila Kasaj Poláčková. Sprístupnená bude v Reprezentačných sálach od 17. septembra do 29 novembra.

Robert bielik vystava.jpg
Foto: Nitrianska galéria – Robert Bielik (Omnia et nihil)

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X