Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rieka Nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
29. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Rekonštruujú ochranné hrádze rieky Nitry za 25 miliónov eur

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) posilňuje ochranné hrádze rieky Nitry. Po rekonštrukcii by mali udržať nápor tisícročnej vody.

Práce na ľavostrannej ochrannej hrádzi sa majú skončiť do konca tohto roka, pravostranná hrádza sa bude opravovať v roku 2017. Celková dĺžka rekonštruovaného úseku je 15 kilometrov. „V súčasnosti sme ukončili udržiavacie a rekonštrukčné práce na úseku Mlynárce – Čakajovce. Do konca roka plánujeme ukončiť aj úsek Čakajovce – Koniarovce,“ informoval hovorca SVP Pavel Machava.

Súčasné protipovodňové opatrenia zodpovedajú ochrane pred storočnou vodou. V rámci udržiavacích a stavebných prác na rieke odstránia sedimenty, nánosy a zeminu s cieľom zväčšiť prietočný profil. Koruna hrádze bude o 0,3 metra vyššia ako vypočítaná hladina tisícročnej vody. „Celkový objem finančných prostriedkov na protipovodňovú ochranu na rieke Nitra odhadujeme na 25 miliónov eur,“ uviedol Machava.

Nutnosť rekonštrukcie ochranných hrádzí rieky Nitry je známa už dlhší čas. Financie sa však na ňu našli až teraz, keď do Nitry prichádza automobilka Jaguar Land Rover. Opatrenia majú ochrániť pred povodňami aj priemyselný park, ktorý by bol inak ohrozený. „Protipovodňové opatrenia na rieke Nitra pripravujeme už dlhší čas, vybudovať ich ale nie je možné zo dňa na deň. Táto úprava zabezpečí protipovodňovú ochranu pred tisícročnou vodou pre všetkých obyvateľov tohto územia,“ reagoval Machava.

Na rieke Nitre boli v rokoch 1960 – 63 štyri veľké povodne. V roku 1965 počas mimoriadneho silného daždivého obdobia prešli riekou v priebehu piatich mesiacov šesťkrát veľké vody. „Tieto povodne spôsobili úplne dezolátny stav, ktorý sa natoľko rozširuje, že pri najbližších povodniach hrozí nebezpečie podmytia a pretrhnutia hrádzí a zaplavenie ochranného územia,“ píše sa v zámere rekonštrukcie predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Na pravej strane by boli ohrozené Lužianky, Mlynárce a mesto Nitra, na ľavej strane hrozí zaplavenie katastrálneho územia obcí Čakajovce, Lužianky, Drážovce, Mlynárce a mesta Nitry.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X