Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra pomoc zvierata prikrmovanie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mesto Nitra, Sloboda zvierat - koláž NitraDen.sk
13. septembra 2023 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Prikrmovanie zvierat v uliciach môže byť dokonca nebezpečné. Prečo by ste to nemali robiť?

Hoci za poskytovaním jedla túlavým a divokým zvieratám vidia mnohí obyvatelia pomoc, nie je to tak. Škodíte tým samotným zvieratám, ale aj sebe a svojmu okoliu. Tu sú dôvody, prečo s tým prestať.

Môže sa zdať, že kŕmenie zvierat je dobrý skutok, opak je však pravdou. Odjakživa sa učíme, že zvieratá treba mať v láske a byť svojmu okoliu nápomocní. Nie je však pomoc ako pomoc.

Bežne vidíme, ako rodiny s malými deťmi, prípadne seniori sedia v parku, na nábreží, či na sídliskách a hádžu zvieratám pečivo, prípadne dávajú mačkám zvyšky jedla, či dokonca mlieko.

Ako pomôcť mačkám?

Hoci za tým vidia obyvatelia dobré skutky, škodia tým samotným zvieratám, ale aj sebe a svojmu okoliu. Napríklad mačky sú prenášačmi rôznych ochorení a jedlo v miskách či konzervách na sídliskách láka aj hlodavce, hlavne potkany. Mlieko zas mačkám škodí, obsahuje laktózu, ktorú mačky netolerujú. Z jeho konzumácie majú tráviace ťažkosti. Tu vzniká problém v komunite.

Mačky tieto potreby môžu vykonávať v detských pieskoviskách a tu nastáva nebezpečenstvo nákazy napríklad chlamydózou či toxoplazmózou, rôznymi bakteriálnymi ochoreniami a parazitmi. Rovnako sa na týchto miestach môžu rozmnožiť aj hlodavce, ktoré môže prilákať mačacia strava.

Mačkám môžeme pomôcť privolaním útulku či inej organizácie ako napríklad Sloboda zvierat. Prípadne môžete prispieť týmto organizáciám a podporiť tak kastračný program. V tomto prípade je riešenie kastrácia, zbavenie parazitov a návrat mačky do prostredia.

Problém s holubmi aj riešenie

Problém je aj s prikrmovaním holubov. Ich trus je agresívny a zdraviu nebezpečný. Poškodzuje fasády historických budov a v neposlednom rade môže byť prenášačom rôznych chorôb a príčinou alergií.

Holuby sa okrem toho dokážu postarať samy o seba. Potravu si nájdu aj v prírode, nemusíte ich prikrmovať, len si zvyknú na pohodlie a budú sa na týchto miestach objavovať častejšie, ako by ste chceli.

Ak už problém s holubmi máte, skúste si na balkóne a v okolí vysadiť mätu, či čili. Taktiež ich odoženie škorica, citrónová tráva alebo hroznová vôňa. Taktiež ich môže odplašiť zvonkohra, či rôzne lesklé a reflexné prvky.

Premnožené nutrie

Nie tak dávno sa pri rieke opäť objavili nutrie. Ide však o invazívny druh zvierat, ktorý vyhrabáva nory na brehu, čo spôsobuje zosuvy pôdy. To by nebol ešte ten najvážnejší problém, ale nutrie ničia aj hniezda iných zvierat vo svojom okolí. Dokonca útočia na vodné vtáctvo a tak ich vyháňajú preč. Konzumujú tiež stvoly vodných rastlín.

Ide o divoké zviera, takže nemá problém zaútočiť aj na človeka. Rovnako nie sú pod dohľadom zverolekárov a tak zvyšujú riziko výskytu patogénov, čo môže byť pri útoku na človeka veľmi nebezpečné.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X