Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kandidáti na primátora Nitry: Róbert Sitár, Jozef Dvonč, Ján Kecskés
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kandidáti na primátora Nitry: Róbert Sitár, Jozef Dvonč, Ján Kecskés
22. októbra 2018 Správy NitraPolitika od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Pýtali sme sa kandidátov na primátora, ktorú osobnosť pochádzajúcu z Nitry obdivujú a prečo. Toto sú odpovede

Komunálne voľby, v ktorých si vyberieme okrem poslancov aj primátora či primátorku, sa blížia. Občania pristúpia k volebným urnám v sobotu 10. novembra 2018.

Práve z dôvodu blížiaceho sa termínu volieb sme oslovili kandidátov na primátora Nitry, aby nám každý týždeň odpovedali na jednu otázku.

V Nitre sa o post primátora uchádza 11 kandidátov. S otázkou sme oslovili Jozefa Dvonča, Mareka Hattasa, Petra Oremusa, Renátu Kolenčíkovú, Štefana Štefeka, Jána Grešša ml., Róberta Sitára a Jána Kecskésa. Na zvyšných troch kandidátov, ktorými sú Michal Ivan, Ľubomír Martinka a Ladislav Németh, sa nám nepodarilo získať žiaden kontakt.

Naša ďalšia otázka pre kandidátov na primátora znela takto: Ktorú osobnosť pochádzajúcu z Nitry obdivujete a prečo?

Róbert Sitár: “Vzhľadom na to, že mám blízko k športu a Nitra patrí medzi tie mestá, ktoré majú viac dobrých športovcov, jedna z tých osobností, ktorú obdivujem, je práve olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý v rokoch 2006, 2013, 2014 a 2015 vyhral anketu Slovenský atlét roka. Na Mateja môžeme byť, ako na rodáka z Nitry, právom hrdí. Som presvedčený, že ak v Nitre vybudujeme dobré podmienky pre mladé a talentované deti, budeme mať takýchto olympijských víťazov, určite viac.“

Jozef Dvonč: “Jozef Dóczy – charizmatická osobnosť, srdečný a priateľský človek. Matej Tóth – olympijský víťaz, osobná disciplína, húževnatosť, skvelý príklad pre mladých športovcov. Z ľudí súčasne pôsobiacich v Nitre si mimoriadne cením prof. Viliama Judáka – sídelný biskup, ľudskosť, rozsiahle vedomosti, rozvoj spoločenských vzťahov.”

Ján Kecskés: “Nakoľko dnešnému človeku sú korene, tradície, história ukradnuté, my sme sa postavili na opačný breh rieky a zvolili sme si mocného vladára Pribinu ako osobnosť, po ktorom sme pomenovali aj náš volebný program. Máme za to, že hoci naša mládež memoruje obsahy diel slovenskej literatúry a priebeh historických udalostí na našom území, vedomosti im rýchlo z hlavy vyprchajú. Mainstream im tlačí do hláv veci ako: televízne show, bulvárne články časopisov, politické diania, masovú propagáciu liberalizmu a demokracie… História stredoveku, odkiaľ pramení najdôležitejší míľnik v histórii tohto územia, pokresťančenie Slovanov, je už dávno prekonaná a nezaujímavá pre dnešnú mládež. Práve v tomto období vládol mocnou rukou v Nitrianskom kniežactve muž, ktorého samotné meno sa pokladá za slovanské a odvodzuje sa od slovesa pribyť (pribúdať či prirastať), jazykovedci ho preto interpretujú ako „muža, pribývajucemu moci a slávy“ alebo „prvý mocný muž – prvina“. Tento mocný vládca vytvoril štátny útvar s politickým a kultúrnym centrom v Nitre ako jedno z primárnych východísk našich dejín. Vďaka Pribinovi bol v Nitre postavený a vysvätený prvý kresťanský kostol na Slovensku. Nechceme zabúdať na naše kresťanské korene, slovanskú identitu a dedičstvo našich otcov, ktorú by eurocentralisti a liberáli tak radi vykorenili z nášho územia.“

Štefan Štefek: “Je veľa významných osobností, ale aj obyčajných slušných občanov, ktorí sa akokoľvek podieľali na rozvoji Nitry, si určite zaslúžia môj obdiv. Ale keď môžem vybrať iba jednu a má pochádzať z Nitry, tak určite Štefan Valent (29.7.1908 – 10.12.2007), rodák, ktorý bol veľký lokálpatriot, a svojim plodným životom obohatil kultúrny, športový a spoločenský život nášho mesta.”

Marek Hattas: “Pre mňa osobne je to režisér a herec Karol Spišák. Nepochádza síce z Nitry, ale v Nitre prežil väčšinu svojho života a založil tu novú divadelnú generáciu. Zažil som ho osobne ešte ako riaditeľa Starého divadla. Obdivujem ho nielen za jeho režisérske a herecké výkony, ale aj za to, akú komunitu a atmosféru vybudoval okolo seba. Práve z tejto atmosféry sme vychádzali aj pri tvorbe kultúrneho centra Hidepark.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X