Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Kandidáti na primátora Nitry: Róbert Sitár, Jozef Dvonč, Ján Kecskés
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kandidáti na primátora Nitry: Róbert Sitár, Jozef Dvonč, Ján Kecskés
22. októbra 2018 Správy NitraPolitika od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Pýtali sme sa kandidátov na primátora, ktorú osobnosť pochádzajúcu z Nitry obdivujú a prečo. Toto sú odpovede

Komunálne voľby, v ktorých si vyberieme okrem poslancov aj primátora či primátorku, sa blížia. Občania pristúpia k volebným urnám v sobotu 10. novembra 2018.

Práve z dôvodu blížiaceho sa termínu volieb sme oslovili kandidátov na primátora Nitry, aby nám každý týždeň odpovedali na jednu otázku.

V Nitre sa o post primátora uchádza 11 kandidátov. S otázkou sme oslovili Jozefa Dvonča, Mareka Hattasa, Petra Oremusa, Renátu Kolenčíkovú, Štefana Štefeka, Jána Grešša ml., Róberta Sitára a Jána Kecskésa. Na zvyšných troch kandidátov, ktorými sú Michal Ivan, Ľubomír Martinka a Ladislav Németh, sa nám nepodarilo získať žiaden kontakt.

Naša ďalšia otázka pre kandidátov na primátora znela takto: Ktorú osobnosť pochádzajúcu z Nitry obdivujete a prečo?

Róbert Sitár: “Vzhľadom na to, že mám blízko k športu a Nitra patrí medzi tie mestá, ktoré majú viac dobrých športovcov, jedna z tých osobností, ktorú obdivujem, je práve olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý v rokoch 2006, 2013, 2014 a 2015 vyhral anketu Slovenský atlét roka. Na Mateja môžeme byť, ako na rodáka z Nitry, právom hrdí. Som presvedčený, že ak v Nitre vybudujeme dobré podmienky pre mladé a talentované deti, budeme mať takýchto olympijských víťazov, určite viac.“

Jozef Dvonč: “Jozef Dóczy – charizmatická osobnosť, srdečný a priateľský človek. Matej Tóth – olympijský víťaz, osobná disciplína, húževnatosť, skvelý príklad pre mladých športovcov. Z ľudí súčasne pôsobiacich v Nitre si mimoriadne cením prof. Viliama Judáka – sídelný biskup, ľudskosť, rozsiahle vedomosti, rozvoj spoločenských vzťahov.”

Ján Kecskés: “Nakoľko dnešnému človeku sú korene, tradície, história ukradnuté, my sme sa postavili na opačný breh rieky a zvolili sme si mocného vladára Pribinu ako osobnosť, po ktorom sme pomenovali aj náš volebný program. Máme za to, že hoci naša mládež memoruje obsahy diel slovenskej literatúry a priebeh historických udalostí na našom území, vedomosti im rýchlo z hlavy vyprchajú. Mainstream im tlačí do hláv veci ako: televízne show, bulvárne články časopisov, politické diania, masovú propagáciu liberalizmu a demokracie… História stredoveku, odkiaľ pramení najdôležitejší míľnik v histórii tohto územia, pokresťančenie Slovanov, je už dávno prekonaná a nezaujímavá pre dnešnú mládež. Práve v tomto období vládol mocnou rukou v Nitrianskom kniežactve muž, ktorého samotné meno sa pokladá za slovanské a odvodzuje sa od slovesa pribyť (pribúdať či prirastať), jazykovedci ho preto interpretujú ako „muža, pribývajucemu moci a slávy“ alebo „prvý mocný muž – prvina“. Tento mocný vládca vytvoril štátny útvar s politickým a kultúrnym centrom v Nitre ako jedno z primárnych východísk našich dejín. Vďaka Pribinovi bol v Nitre postavený a vysvätený prvý kresťanský kostol na Slovensku. Nechceme zabúdať na naše kresťanské korene, slovanskú identitu a dedičstvo našich otcov, ktorú by eurocentralisti a liberáli tak radi vykorenili z nášho územia.“

Štefan Štefek: “Je veľa významných osobností, ale aj obyčajných slušných občanov, ktorí sa akokoľvek podieľali na rozvoji Nitry, si určite zaslúžia môj obdiv. Ale keď môžem vybrať iba jednu a má pochádzať z Nitry, tak určite Štefan Valent (29.7.1908 – 10.12.2007), rodák, ktorý bol veľký lokálpatriot, a svojim plodným životom obohatil kultúrny, športový a spoločenský život nášho mesta.”

Marek Hattas: “Pre mňa osobne je to režisér a herec Karol Spišák. Nepochádza síce z Nitry, ale v Nitre prežil väčšinu svojho života a založil tu novú divadelnú generáciu. Zažil som ho osobne ešte ako riaditeľa Starého divadla. Obdivujem ho nielen za jeho režisérske a herecké výkony, ale aj za to, akú komunitu a atmosféru vybudoval okolo seba. Práve z tejto atmosféry sme vychádzali aj pri tvorbe kultúrneho centra Hidepark.“

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X