Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra premiera divadlo andreja bagara pomlcka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: DAB Jan Fuchs - koláž NitraDen.sk
2. septembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Prvá novinka v DAB sa pripravuje: Pomlčka vzniká pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa

Príprava inscenácie sa v týchto dňoch začala v jihlavskom divadle, neskôr sa tvorivý tím presťahuje do Nitry.

Počas novej divadelnej sezóny 2023/2024 bude v Divadle Andreja Bagara (DAB) prvou premiérou v novej inscenácia Pomlčka . Vzniká pod vedením režisérky Ivety Ditte Jurčovej v koprodukcii DAB a Horáckého divadla Jihlava pri príležitosti 30. výročia rozpadu Československa. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. októbra v Štúdiu DAB.

Ide o príbeh o rozdelení, o rozhodnutí z pozície moci, o bytostnom nezmierení sa s týmto rozhodnutím, o požiari v jednej duši a v jednej záhrade, o puknutom srdci a nezmyselnosti hraníc.

Dvaja iluzionisti, kabaretiéri či terapeuti nás v priestore pripomínajúcom televíznu show alebo neurónovú sieť ľudského mozgu privedú do stavu hypnózy. Prebudia našu kolektívnu československú pamäť, z ktorej sa vynárajú spomienky, krivdy či výčitky, ale aj vízie a výzvy do budúcnosti,“ hovoria o inscenácii jej tvorcovia.

Rozdelenie Československa

Nájdete v nej československé vtipy a hity, boje o pomlčku, slovenské medvede a české rybníky, slovenské televízne pondelky a české komédie. Rozhovory, citácie z novín, odborných publikácií a reportáží zaznamenávajú malé dejiny jednotlivcov a rodín na pozadí historických udalostí, dokumentujú rozdelenie Československa z pohľadu obyčajných ľudí.

Skúmajú postoje a názory a konfrontujú vzájomné malicherné spory o tom kto z nás je racionálnejší a kto zasnívanejší, kto temperamentnejší a kto poriadkumilovnejší, kto ukecanejší a kto ľahostajnejší, kto je starší a kto mladší brat,“ dopĺňajú tvorcovia.

Téma novej sezóny

Inscenácia Pomlčka je súčasťou divadelnej sezóny 2023/2024 v DAB v Nitre. S ústrednou témou Bližšie od nás sa zameriava na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín – našich susedov, s ktorými máme k sebe veľmi blízko.

Spája nás v rôznej miere jazyková príbuznosť, spoločná história a geopolitický vývoj, kultúrne prepojenia, významné osobnosti, tradície, spoločné mentálne východiská aj hodnotová orientácia. V mnohých ohľadoch sa však navzájom nepoznáme.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X