Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UMENIE: Predstavenie indického tanca
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Výstava fotografií z Indie vo foyer banskobystrického Komorného divadla, v ktorom v utorok veèer uviedli predstavenie klasického juhoindického ženského tanca mohiniattam. Výstava sprevádzala tento taneèný program, ktorý okrem Banskej Bystrice mohli diváci na Slovensku vidie aj v bratislavskom Slovenskom národnom divadle. Banská Bystrica, 4. marec 2008. Foto: SITA/Dušan Hein
16. januára 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračné: SITA

Priestor prezentácii amatérskych umelcov dá súťaž Region Art

Nitrianski, šalianski a zlatomoraveckí umelci sa môžu so svojimi dielami prihlásiť do 20. januára

NITRA 16. januára – Priestor na prezentáciu tvorby amatérskych výtvarníkov dá Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre v súťaži Region Art. „Je to postupová súťaž pre neprofesionálnych umelcov z okresov Šaľa, Zlaté Moravce a Nitra,“ informuje organizátorka súťaže, vedúca oddelenia tvorivosti KOS Zdenka Smrečková. Termín dodania prác štvrtého ročníka je 20. január. „Téma nie je špecifikovaná,“ hovorí Smrečková „súťažia diela vo všetkých výtvarných disciplínach. V kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe i v tvorbe prác intermediálneho charakteru,“ vymenúva. Do základného kola sa podľa nej odporúča priniesť tri až päť prác.

Porota na čele s predsedom, výtvarníkom Mariánom Šulíkom spolu s pedagógmi z Univerzity Konštantína Filozofa určí poradie, ktoré diela pôjdu na výstavu a ktoré postúpia do krajského kola. Umelci sú rozdelení podľa veku do troch kategórií. Dolná veková hranica na zapojenie sa do súťaže je 15 rokov, horná neexistuje. Špeciálnu kategóriu vytvorili organizátori pre umelcov so špecifickým autorským prejavom. „Väčšinou sú to autori tvoriaci insitné umenie,“ povedala Smrečková.

Prioritou súťaže je aktivizovať a podporiť rozvoj výtvarnej tvorivosti, prezentovať výsledky a získať prehľad o úrovni neprofesionálnej tvorby. Okrem toho je to podľa Smrečkovej príležitosť stretnúť sa ľuďmi na rovnakej vlnovej dĺžke, ktorí sa tiež venujú umeniu. „Súčasťou súťaže je vernisáž a rozborový seminár, kde sa stretnú s porotou, môžu sa porozprávať, konzultovať, nechať sa inšpirovať, a to nielen od poroty, ale i vzájomne,“ vraví organizátorka. Smrečková vníma pri organizácii štvrtého ročníka kvalitatívny, ale aj kvantitatívny rast. Pred niekoľkými rokmi posielali do krajského kola pre nedostatok prác diela automaticky, dnes sa o postup uchádza viac než 40 autorov. „Mám kanceláriu plnú obrazov, som doslova obklopená umením,“ smeje sa. „Je to výsledok celoročnej práce v našom Art klube, kde sa pravidelne stretávame a venujeme sa neprofesionálnym výtvarníkom. Zaoberáme sa teóriou a rozborom ich diel,“ uviedla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X