Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra titulka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami starej Nitry a odhaľte jej tajomstvá

Mesto sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžu mnohí z nás spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Rozsiahle dobytčie trhy sa pravidelne konali na mieste dnešného krajského súdu. Boli veľmi obľúbené a plné zvierat ako kone, kravy, ovce či somáre. Niekedy sa konali aj čisto konské trhy. K čulému obchodu prispievali okrem roľníckych producentov vidiecki priekupníci (handléri, kšeftári, prelevači) a mäsiari. Pravidelne sa konali až do polovice 20. storočia. Po postavení Sédrie sa dobytčie trhy presunuli na miesto dnešného Červeného kríža.

Konsky trh okolo 1930_klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Internát pod Zoborom bol na fotografii zachytený v roku 1963, a to ešte pred dokončením. Ide o internát pri Pedagogickej fakulte UKF Nitra. Dom v pozadí bol kedysi chlapčenský internát.

Internat pf nitra 1963 milan hloska klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Wilsonova ulica, alebo ak chcete dnešná Pešia zóna alebo Štefánikova trieda. Vľavo si všimnite neuveriteľné zdobenie priečelia Hotela Schiller. Kedysi bola plná zelene a premávali tu rôzne vozidlá, napríklad aj konským povozom. Práve táto pohľadnica pochádza z roku 1900.

Dnesna pesia zona wilsonova ulica 1900 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takto nádherne zachytil na maľbe koniec Podzámskej ulice a Nitriansky hrad Anton Ferenčín. Obraz vznikol v roku 1966. Je neuveriteľná tá atmosféra a pohľad na hrad s jeho niekdajšou výstavbou z takéhoto uhla.

Koniec podzamskej ulice anton ferencin 1966 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? Kto uhádol, že ide o Jurkovičovu ulicu? Neuveriteľné, ako sa tá Klokočina za niekoľko desaťročí zmenila. Tieto zábery niektorým obyvateľom isto pripomenú, ako v daždi chodievali s igelitovými vreckami na nohách na Hviezdoslavovu na autobus. Keďže sa tam nedalo chodiť, pre kopec blata a mlák.

Jurkovicova ulica klokocina klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X