Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Pozrite si s nami zábery starých ulíc a uličiek niekdajšej Nitry, odhalíme spolu jej tajomstvá

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Nezameniteľná Kupecká ulica v roku 1904. Niektoré veci a ulice si aj napriek zmenám zachovávajú svoje čaro. V minulosti bola Kupecká ulica centrom obchodu a remesiel. Aj dnes môžete nájsť v historickej uličke rôzne obchody, reštaurácie a kaviarne, ktoré oživujú túto časť mesta. Vedeli ste, že budova za filagóriou je na tomto mieste najdlhšie? Kedysi tu sídlilo prvé gymnázium v meste.

Kupecka 1904 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Krása zašlej doby sa ukazuje aj na tejto fotografii. V roku 1884 žilo v kasárňach 417 vojakov a žandárov. V žrebčíne, ktorý sa nachádzal o niečo ďalej popri hlavnej ceste mali svojich tátošov.

Nitrianske kasarne klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Pamätáte si túto fontánu na námestí? V lete bola radosť pozorovať hru svetiel a striekajúcej vody. Dokonca bola lemovaná sklenými prvkami. Neskôr bola zrovnaná so zemou a nahradila ju trošku obďaleč tá súčasná s dierou v zemi. Vedeli ste, že aj na prelome 18. a 19. storočia prešlo námestie barokovou prestavbou? Došlo k pridaniu barokových prvkov, ako morový stĺp a ďalšie ozdoby. K prestavbe na súčasný vzhľad prešlo námestie v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

Fontana na namesti klub priatelov starej nitry zoltan veselei.jpg
www.facebook.com Zoltán Veselei

Bývalý kláštor Vincentiek. Sídlil v pôvodnom kláštornom kostole Navštívenia Panny Márie. Sestry nosia odev modrej farby. Pod kláštorom sa nachádza krypta, v ktorej boli pochovávané rehoľné sestry Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (Vincentky). Kostol sa staval deväť rokov – od 1852 do 1861.

Byvaly klastor vincentiek klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takýto most cez rieku Nitra bol v miestach, kde bola reštaurácia Šport. Spájal Zobor a Mostnú ulicu. Keďže išlo o drevený most museli vojaci odstreľovať ľad, keď sa začal rozpúšťať. Inak by ho kryhy mohli v tých časoch zničiť.

Most cez rieku klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X