Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Cropped shot of three happy students talking on the street
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iluspračná foto : gettyimages
17. októbra 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Pokiaľ nebudú zmodernizované vysoké školy, nezískajú medzinárodný rozmer

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy sleduje aj to, aké sú výdavky členských štátov na vzdelávanie.

Vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku treba zmodernizovať, aby získalo medzinárodnejší rozmer, výsledky študentov výrazne ovplyvňuje sociálno-ekonomické prostredie, v školách by sa mohol dať väčší priestor občianskej výchove a napriek neustálemu hospodárskemu rastu sú investície do vzdelávania hlboko pod priemerom krajín OECD a Európskej únie. Tieto zistenia vyplynuli z Monitora vzdelávania a odbornej prípravy, ktorý dnes zverejnila Európska komisia.

Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zástupenia Európskej komisie na Slovensku, tohtoročný monitor sa zameriava najmä na vzdelávanie a odráža sa v ňom aj úloha vzdelávania pri posilňovaní angažovanosti, inklúzie a porozumenia občianskym právam. V monitore sa uvádza celý rad príkladov, čo robia členské štáty pre to, aby zabezpečili, že sa mladí ľudia naučia, ako funguje demokracia a inštitúcie, a zoznámia sa s hodnotami, na ktorých je vybudovaná Európska únia.

V monitore sa okrem iného sleduje aj to, aké sú výdavky členských štátov na vzdelávanie, ktoré predstavujú dôležitú investíciu do hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Verejné financovanie vzdelávania sa v členských štátoch EÚ zvýšilo v roku 2016 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,5 percenta. Mnohé členské štáty však ešte stále investujú do vzdelávania menej než pred hospodárskou krízou a 13 z nich vynakladá menej prostriedkov.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X