Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cropped shot of three happy students talking on the street
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iluspračná foto : gettyimages
17. októbra 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Pokiaľ nebudú zmodernizované vysoké školy, nezískajú medzinárodný rozmer

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy sleduje aj to, aké sú výdavky členských štátov na vzdelávanie.

Vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku treba zmodernizovať, aby získalo medzinárodnejší rozmer, výsledky študentov výrazne ovplyvňuje sociálno-ekonomické prostredie, v školách by sa mohol dať väčší priestor občianskej výchove a napriek neustálemu hospodárskemu rastu sú investície do vzdelávania hlboko pod priemerom krajín OECD a Európskej únie. Tieto zistenia vyplynuli z Monitora vzdelávania a odbornej prípravy, ktorý dnes zverejnila Európska komisia.

Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zástupenia Európskej komisie na Slovensku, tohtoročný monitor sa zameriava najmä na vzdelávanie a odráža sa v ňom aj úloha vzdelávania pri posilňovaní angažovanosti, inklúzie a porozumenia občianskym právam. V monitore sa uvádza celý rad príkladov, čo robia členské štáty pre to, aby zabezpečili, že sa mladí ľudia naučia, ako funguje demokracia a inštitúcie, a zoznámia sa s hodnotami, na ktorých je vybudovaná Európska únia.

V monitore sa okrem iného sleduje aj to, aké sú výdavky členských štátov na vzdelávanie, ktoré predstavujú dôležitú investíciu do hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Verejné financovanie vzdelávania sa v členských štátoch EÚ zvýšilo v roku 2016 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,5 percenta. Mnohé členské štáty však ešte stále investujú do vzdelávania menej než pred hospodárskou krízou a 13 z nich vynakladá menej prostriedkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X