Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stara rubrika.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Poďte s nami na prechádzku po niekdajších zákutiach Nitry, dnes sú už úplne iné

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Pohľad na mesto a jeho dominantu – Nitriansky hrad. Fotograf sa ukrýva medzi stromami vo vieche na mieste, približne kde je dnes Hotel Zlatý kľúčik. Na prelome 50. a 60. rokov uplynulého storočia sa tu ešte v hojnom počte nachádzali vinohrady.

Hrad neexistujuce vinohrady klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Táto fotografia vznikla približne v roku 1925. Prekrásne zachytáva pohľad na Nitriansky hrad, ale aj na súčasné Svätoplukovo námestie a pešiu zónu. Fotograf je pravdepodobne na streche Národnej banky. Neskôr tu bol tiež Tuzex na rohu Radlinského ulici. Vpravo vidieť ornamenty na streche hotela Schiller, ktorý bol neskôr Stalingrad a dnes Hotel Zobor.

Hrad 1925 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takto vyzerala stavba miléniového pamätníka na Pyramíde. Slávnostne odhalený bol 30. augusta 1896 za účasti verejnosti i významných hostí. Šlo o vysoký kamenný žulový obelisk so štyrmi hranami a na podstavci boli umiestnené štyri sochy turulov, teda bájnych vtákov starých Uhrov a Turkov.

Pyramida stavba pamatnika klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Fotografia rovnako zachytáva pamätník. Vedeli ste tiež, že sa skladal z 344 žulových blokov a jeho pôvodná výška bola 20,6 metra. Takto vyzeral počas vysvätenia. Miléniový pamätník bol odstrelený čsl. legionármi v roku 1921.

Vysvatenie pamatnika 1896 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Pribinov chrám sa stal v roku 1925 motívom tohto obrazu. Je súčasťou biskupskej Katedrály sv. Emeráma. Tú tvoria tri chrámové stavby rozličného datovania. Jednou je práve tento románsky kostol, ďalší pôvodne gotický kostol zo 14. storočia a časť zo 17. storočia. Vedeli ste, že Pribinov románsky kostol je postavený z kamenných kvádrov, ktoré doviezli z rakúskeho Burgenlandu? Fascinujúce, čo poviete? Tá doprava takého kvanta materiálu, z takej diaľky a v tej dobe je nepochopiteľná.

Pribinov chram 1925 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X