Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska skola diskriminacia lgbt kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com , GettyImages - koláž NitraDen.sk
29. mája 2023 Správy Nitra od NitraDen.skwww.facebook.com Diskusia()

Podporuje nitrianska škola diskrimináciu? Mesiace ignorujú plagát namierený proti LGBT+ ľuďom

Na nitrianskej strednej škole sa objavil plagát podnecujúci diskrimináciu. Ide o šokujúci príspevok, o to viac, že ide o školské prostredie, ktoré má byť bezpečné a tolerujúce k vyvíjajúcej sa mládeži.

Internet obletel plagát, vyvolávajúci búrlivé reakcie a poriadnu kontroverziu. Na nástenke Strednej odbornej školy techniky a služieb na Cintorínskej v Nitre visel plagát namierený proti LGBT+ ľuďom. Tento incident vzbudil obavy a vyvolal otázku, ako je možné, že sa v dnešnej dobe ešte stále vyskytujú takéto prejavy netolerancie vo vzdelávacom prostredí. Informuje o tom stránka Dúhy.sk.

Kontroverzný plagát podporujúci diskrimináciu sa na nástenke v škole nachádzal niekoľko mesiacov a to malo byť s vedomím vedenia školy. Ako uvádza stránka, vytvoriť ho mal kolektív študentov z odboru ochrana osôb a majetku.

Na neprimeraný a diskriminačný plagát už mala v škole upozorňovať aj školská psychologička. Napriek tomu ho nik z nástenky neodstránil. „Nie je to tak dávno, kedy terorista s podobnými názormi zavraždil dvoch nevinných ľudí v Teplárni v Bratislave,“ pripomína stránka.

LGBT+ študenti a učitelia

Diskriminácia voči LGBT+ ľuďom je neprijateľná a nemá miesto v žiadnom prostredí, obzvlášť nie vo vzdelávacom. LGBT+ študenti a učitelia majú právo na bezpečné a inkluzívne prostredie, kde sa cítia akceptovaní a rešpektovaní. Negatívne naratívy a útoky, ako je prítomnosť tohto plagátu, môžu vytvárať atmosféru strachu, neistoty a izolácie, čo negatívne ovplyvňuje vzdelávací proces a psychickú pohodu jednotlivcov.

Na diskriminačnom plagáte je v preklade: „Nepodporujeme duševné choroby. STOP LGBT

Nastenka lgbt kontroverzia diskriminacia.jpg
Foto: www.facebook.com

Stránka tiež pripomína, že ak aj vo vašom prostredí vznikla podobná situácia, je dôležité o nej informovať a hľadať podporu. Môžete sa obrátiť na rôzne organizácie, ako napríklad Dúhy, ktoré poskytujú pomoc a podporu pre LGBT+ komunitu na Instagrame, mailom na [email protected] alebo priamo v appke Dúhy.

LGBT tolerancia je neoddeliteľnou súčasťou inkluzívneho vzdelávacieho prostredia. Netolerancia a diskriminácia majú dokázateľne vážne dôsledky na psychické a fyzické zdravie jednotlivcov. Je našou povinnosťou ako spoločnosti aktívne bojovať proti takýmto prejavom netolerancie. Mali by sme vytvárať prostredie, kde je každý človek v bezpečí, akceptovaný a rešpektovaný, bez ohľadu na jeho sexuálnu orientáciu či rodovú identitu.

Vyjadrenie školy

O vyjadrenie sa k danej situácii sme požiadali aj samotnú školu. Ako uviedla riaditeľka školy Dana Kročková, vzniknutá situácia ich veľmi mrzí, stala sa nedopatrením. Nástenku podľa jej slov z triedy odstránili hneď, ako ju zaregistrovali. Ako zariadenie majú v pláne pracovať so žiakmi a hľadať vinníkov. Chcú tiež uskutočniť prednášky s cieľom rozvíjať toleranciu a podporu rovnosti medzi ľuďmi, aby zabránili ďalším diskriminačným prejavom v škole.

V priebehu aktuálneho školského roka sme realizovali množstvo preventívnych prednášok a aktivít s externými odborníkmi a internými zamestnancami školy, ktoré boli zamerané na podporu tolerancie a prevenciu sociálno-patologických javov. Naša škola v žiadnom prípade nepodporuje šikanu ani potláčanie práv LGBT+ komunity,“ uviedla tiež riaditeľka školy Dana Kročková.

Duhy prispevok lgbt podpora.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X