Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drazovce maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
14. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Podľa obyvateľov Dražoviec mesto nerieši problémy s Rómami a cudzincami, spísali petíciu

Obyvatelia Dražoviec spísali petíciu, v ktorej poukazujú na dlhodobo neriešené problémy tejto mestskej časti Nitry. Hovoria, že niekedy sa už doslova boja vyjsť na ulicu, pretože delikty miestnych Rómov sú na dennom poriadku. Ďalším problémom je nekontrolovaný nárast počtu cudzincov, ktorí sem prichádzajú za prácou v Jaguari Land Rover, prípadne ďalších firmách v neďalekom priemyselnom parku.

„Nemáme nič proti tomu, že potrebujú niekde bývať, ale horšie je, že sú to všetko ľudia, ktorí majú takpovediac svoj režim a ten nevyhovuje súčasnému stavu Dražoviec,“ povedal poslanec za Zobor, Dražovce Pavel Varga. Prichádzajú tam napríklad Rumuni, Srbi či Albánci.

„Dražovčania predali svoje domy a skúpili to ľudia z Bratislavy a rôznych iných miest Slovenska a tým je jedno, kto tam býva a ako,“ poukazuje poslanec. Občianske združenie Pre Dražovce chce preto skupovať nehnuteľnosti od právoplatných vlastníkov. „Aby sme tých, ktorí sú tam neprávom, vedeli odtiaľ dostať, resp. vymáhať od nich nájomné,“ zdôvodnil Varga. Príspevky občianskemu združeniu na tento účel budú dobrovoľnou pôžičkou.

Žiadajú riešenia

Pod petíciu sa podpísalo 1 000 obyvateľov, zaoberalo sa ňou mestské zastupiteľstvo. Obyvatelia žiadajú mesto o revitalizáciu Dražoviec ako tradičnej dediny s využitím jej hodnôt na rozvoj turizmu a agroturizmu a požadujú tiež vytvorenie samostatného volebného obvodu Dražovce. Chcú, aby primátor Jozef Dvonč dodržal svoj verejný sľub o preinvestovaní štyroch miliónov eur do Dražoviec ako mestskej časti, ktorá je najviac zasiahnutá investíciou Jaguaru Land Rover. Metskú políciu žiadajú, aby prijaté oznámenia nebagatelizovala, ale ich prešetrila.

„V Dražovciach sa doslova rabuje, neprispôsobiví Rómovia váľajú ploty, odtrhávajú ešte nezrelé ovocie, keď to zistia, tak ho potom hádžu po zemi,“ hovorí Varga. Nakradnuté ovocie a zeleninu následne predávajú. „Malé deti slovne i fyzicky napádajú babky, ktoré chodia ráno alebo večer do kostola. Dievčatá sa boja chodiť autobusom domov zo školy alebo z práce, rodičia ich musia voziť autom,“ vymenoval Varga. Obyvatelia však podľa jeho slov mnohokrát kriminalitu polícii nehlásia, pretože sa boja.

Zatvorený obchod

V dôsledku problémov s neprispôsobivými obyvateľmi je už zhruba mesiac zatvorený v Dražovciach obchod. Pre časté krádeže mal pravidelne manko, na zlodejov nestačil ani pracovník SBS. Otvoriť obchod by znova mali koncom septembra. Problém je zohnať personál do obchodu. „Zohľadňuje sa im manko a boja sa vystúpiť proti týmto spoluobčanom,“ podotkol Varga.

Petičný výbor zložený z obyvateľov Dražoviec žiada aj zvýšenie počtu mestských kamier minimálne o desať. Radnica bude rekonštruovať v tejto mestskej časti verejné osvetlenie a pri tej príležitosti tam nainštaluje štyri kamery. V súčasnosti je v obci jedna, tá však podľa Vargu nepomáha. Stalo sa už, že výtržníci rozbili svetlá a kamera tak nespĺňala svoj účel.

Primátor Jozef Dvonč hovorí, že problémy Dražoviec rieši. „Porád k tejto téme už bolo mnoho a viem zdokumentovať konkrétne veci, ktoré sa tam urobili. Ale myslieť si, že naraz vytesníme 3 000 Rómov z mesta Nitry… Však tí tu odjakživa žili. Otázka je, čo sa s nimi udialo po roku 1989, prečo prestali chodiť do roboty, prečo nemáme trestný čin príživníctvo,“ zamyslel sa Dvonč. Hliadka mestskej polície býva podľa jeho slov od 17. do 22. hodiny každý večer v Dražovciach a rovnako aj v Krškanoch, kde majú podobné problémy s Rómami.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X