Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Sídlo mestského úradu
SITA Budova Mestského úradu v Nitre. Nitra, 18. november 2010. Foto: SITA/Martin Havran
12. augusta 2014 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračná: SITA/AP

Počet poslancov vo volebných obvodoch sa nezmení

Poslanci navrhovali prehodnotiť počet kandidátov v jednotlivých volebných obvodov a zohľadniť veľkosť územia, počet ulíc a obyvateľov na jedného poslanca

V nitrianskom mestskom zastupiteľstve bude aj v nasledujúcom volebnom období rovnaký počet poslancov ako dnes. V súčasnosti je v Nitre sedem volebných obvodov a v mestskom parlamente sedí 31 poslancov. Hoci to poslanci schválili, viacerí mali k návrhu pripomienky. „Hlavne v prímestských častiach je na jedného poslanca oveľa viac obyvateľov ako na sídliskách a je to neúmerné. Na Klokočine to vychádza napríklad 2 442 ľudí a v obvode Dražovce a Zobor je to až 3 104 ľudí na jedného poslanca a preto navrhujem, aby sa prihliadalo aj na počet ulíc alebo veľkosť územia,“ upozornil poslanec Marián Ivančík, ktorý je poslancom za obvod Dražovce a Zobor. Navrhol, aby sa znížil počet poslancov z volebného obvodu Klokočina z ôsmich na sedem a o jedného sa tak zvýšil počet vo volebnom obvode Dražovce a Zobor, kde sú v súčasnosti traja poslanci. Pripomenul, že viaceré prímestské časti pred časom tiež bojovali o viac poslancov a nakoniec sa odčlenili a dnes sú z nich samostatné obce.

S podobným návrhom prišiel aj poslanec Milan Monček, ktorý hovoril o volebnom obvode Horné a Dolné Krškany, kde pribúdajú obyvatelia, keďže je tam v posledných rokoch intenzívna individuálna bytová výstavba. Podľa poslankyne Marty Rácovej je však problém skôr inde. „Pre mňa nie je ani tak dôležité, koľko ľudí je na jedného poslanca, ale to, aby v tej lokalite, za ktorú kandiduje, aj skutočne býval a bol v častom kontakte s ľuďmi, a to je oveľa väčší problém, ale s tým, bohužiaľ, nič neurobíme,“ povedala Rácová. Primátor Jozef Dvonč upozornil, že ešte je čas na úpravy do nadchádzajúcich komunálnych volieb a poslanci môžu rozdelenie obvodov riešiť aj na septembrovom zastupiteľstve. Obaja poslanci však nakoniec svoje návrhy stiahli. Podľa poslanca Mariána Ivančíka stále nie je politická vôľa urobiť zmeny.

Nitra s počtom obyvateľov 80 622 (k 25. júlu 2014) môže mať od 19 do 31 poslancov. Vo volebnom obvode Dolné a Horné Krškany je jeden poslanec, dvaja sú na Čermáni, traja v Dražovciach a Zobore, štyria na Dieloch, Kyneku, Mlynárciach a Párovských Hájoch, šiesti sú v Starom meste, siedmich má Chrenová s Janíkovcami a ôsmi sú na Klokočine.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X