Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra divadlo andreja bagara pripravy povala.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com - koláž NitraDen.sk
4. novembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Po prvý raz v slovenčine: Kultový maďarský muzikál Povala prichádza do Divadla Andreja Bagara

U susedov je veľmi obľúbený a mal viac ako tisíc repríz a videlo ho už viac ako milión divákov. V Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre tento muzikál diváci uvidia po prvýkrát v slovenskom jazyku.

Úspešný a obľúbený muzikál Povala (A Padlás) je ďalšou inscenáciou v novej sezóne v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Muzikál vznikol v roku 1988 a okrem rozprávkového príbehu bol zároveň veľkou metaforou túžby po živote v slobodnej krajine. Vo svojom domovskom divadle Vígszínház dosiahol viac ako tisíc repríz a videlo ho už viac ako milión divákov.

V Nitre bude muzikál uvedený vo Veľkej sále už 10. novembra. V Maďarsku je obľúbený, na repertoári Vígszínház v Budapešti sa uvádza už 35 rokov. Za muzikálom stoja traja známi tvorcovia – populárny hudobník Gábor Presser, ktorý pôsobil v legendárnych maďarských kapelách Omega a Locomotiv GT, skladateľ a dramatik Dusán Sztevanovity a spisovateľ a režisér Péter Horváth.

Divadlo andreja bagara v nitre povala 2.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com

Veríme, že tento titul rovnako osloví aj slovenského diváka, ktorý sa doteraz s pôvodným maďarským naštudovaním nestretol. DAB ho po prvýkrát uvádza v slovenskom preklade Petra Kováča a v prebásnení Jána Štrassera,“ uviedla dramaturgička Martina Mašlárová.

Ide o rozprávkový muzikál, ktorý je vtipným príbehom o jednom vlámaní, o dvoch zaľúbencoch a štyroch duchoch hľadajúcich lepší svet. Duchovia zabudnutých rozprávkových postáv už stáročia hľadajú tú správnu povalu, kde sa majú stretnúť s Prievozníkom, aby ich odviedol na planétu večne živých. Prievozník však zatúži stať sa aspoň na chvíľu človekom a prevtelí sa do nebezpečného gangstra Barabáša, čo rozpúta kolotoč neuveriteľných a dobrodružných udalostí.

Pre deti aj dospelých

Ponúka prakticky všetko, čo deti majú v príbehoch radi – duchov, gangstrov, robota, rozprávkové postavy, vynálezcu, dobrú a vtipnú babičku, smiešnych detektívov a tiež zaľúbencov. Muzikál Povala prináša dobrodružstvo, vtip, napätie, tajomstvo, ale hlavne, čo je dôležité, šťastný koniec. Je o hľadaní dobra v našom svete a v každom z nás,“ zdôraznila dramaturgička Slavka Civáňová.

Ako doplnila, dospelých divákov zasa môže osloviť nadhľad, humor a tiež ľudská, dojímavá línia príbehu. Myšlienka inscenácie nás nabáda k premýšľaniu o tom, ako niekde existuje svet spomienok, kam odchádzajú všetci naši blízki a kde zostávajú navždy živí.

Divadlo andreja bagara v nitre povala 4.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com

Podľa režiséra Matúša Bachynca je veľkým lákadlom pre divákov aj hudba Gábora Pressera. DAB uvádza muzikál Povala so živými sólovými spevmi a v novom orchestrálnom aranžmáne, ktorý Gábor Presser pripravil pri príležitosti 25. výročia uvedenia muzikálu vo Vígszínház v Budapešti.

Diváci sa môžu tešiť na skvelý hudobný zážitok vďaka orchestrálnej úprave pôvodnej hudobnej nahrávky z roku 1988. Hudobné naštudovanie v Nitre pripravujú člen umeleckého súboru DAB, herec a hudobník Ján Cibula a hlasová pedagogička Eva Banči,“ pripomenul režisér Matúš Bachynec.

Hudba aj fascinujúca scéna

Okrem výnimočného príbehu a hudby môže divákov zaujať aj veľkolepá výprava muzikálu Povala. Scénu tvorí veľká povala so strechou, nad ktorou žiari hviezdna obloha. Súčasťou scénografie sú aj viaceré efekty, ktoré vytvárajú dojem demolácie povaly, sneženie či zlaňovanie herca.

Detskému divákovi sa určite zapáči superpočítač Robinson, ktorý je jednou z postáv inscenácie. Okrem toho, že rozpráva, prináša aj viacero vizuálnych a zvukových efektov,“ priblížili tvorcovia.

Divadlo andreja bagara v nitre povala 3.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com

Autorkou scény je scénická výtvarníčka Barbora Šajgalíková a autorom superpočítača Robinsona scénograf Ján Ptačin, ktorý zároveň vytvára do inscenácie aj projekcie a svetelný dizajn.

Česká kostýmová výtvarníčka Markéta Sládečková v kostýmoch pracuje s výraznou farebnosťou, ktorú kombinuje s dobovými prvkami a rozprávkovými motívmi. Výrazne vizuálne štylizovala najmä kostýmy postáv duchov – Lampáša, Ozembucha, Princa a Chlapca, tak aby v použitých tónoch bielej farby podčiarkla ich rozprávkové charaktery.

Divadlo andreja bagara v nitre povala 5.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com
Divadlo andreja bagara v nitre povala 6.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com
Divadlo andreja bagara v nitre povala 1.jpg
Foto: Frederika Csekeiová, www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X