Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pôvodné mlyny v Nitre
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps, www.facebook.com www.facebook.com - koláž Nitradeň
27. júna 2022 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skFacebook Diskusia()

Pamätáte sa na pôvodné mlyny v Nitre? Zažili zlaté časy aj pád na úplné dno, dnes je tam obchodné centrum

Mlyny boli prvým priemyselným objektom v Nitre. Múka sa z mlynov rozvážala na územie dnešných Čiech, Maďarska či Rakúska.

Keď sa prejdete k OC Mlyny na Štefánikovej triede, možno si ešte spomeniete na pôvodné mlyny, ktoré kedysi stáli na tomto mieste. Majú bohatú históriu a aj vďaka nim sa v minulosti zabezpečil dostatok múky pre Nitru a okolité mestá.

Ak máte radi históriu, začítajte sa do dnešného článku. Nazrieť na staré fotografie a skrytý príbeh nitrianskych mlynov je možné aj vďaka Klubu priateľov starej Nitry.

Cholerová nemocnica a požiar

Pôvodné mlyny boli prvým priemyselným objektom v Nitre a ich história sa začala písať v roku 1863 parným veľkomlynom Arpád. Za jeden deň vedel pomlieť až 500 metrických centov obilia, vďaka čomu neostali bez múky ľudia z území dnešných Čiech, Moravy, Sliezska, Maďarska či Rakúska.

V priestoroch mlynu Arpád bola v roku 1873 cholerová nemocnica a nasledujúcich 20 rokov bol zatvorený. V roku 1910 ho oživil a uviedol do prevádzky viedenský podnikateľ Arnošt Bac.

Pôvodné mlyny v Nitre
Fotografia zo začiatku 20. storočia.Foto: www.facebook.com

O 12 rokov neskôr vypukol v prvej budove parného mlyna požiar, čo spôsobilo jej kompletné vyhorenie. Túto budovu si vzal pod palec staviteľ Ján Tomaschek, prestaval ju do poslednej známej podoby. Pribudlo taktiež silo.

Pôvodné mlyny v Nitre
Takto vyzeral pôvodný mlyn v Nitre.Foto: www.facebook.com

Mlyny prosperovali

Nitriansky mlyn zažíval počas prvej republiky zlaté časy, o čom svedčí jeho rozširovanie. Neskôr sa dobudovala železničná trať, ktorá umožnila väčší rozvoj a objem výroby.

V roku 1935 bola dostavaná budova s tromi poschodiami pre lupáreň hrachu, prosa a jačmeňa. Pristavili sa taktiež skladiská a železobetónové silá na obilie a výrobky. Mlyny ako prvé na Slovensku získali oprávnenie na mletie a predaj papriky.

Pôvodné mlyny v Nitre
Takto vyzerali pôvodné mlyny.Foto: www.facebook.com

Bac v roku 1932 prevzal do prenájmu valové mlyny v Ivanke pri Nitre, Trenčíne a vo Vrábľoch. Mlyny boli schopné denne zomlieť 40 vagónov obilia a poskytovali prácu desiatkam robotníkov. Môžeme ich označiť ako najmodernejšie parné mlyny na Slovensku vtedajšej doby.

Pôvodné mlyny v Nitre
V tejto dobe ešte nemali ľudia bežne autá, vozy ťahali zvieratá.Foto: www.facebook.com

Nitrania mali od roku 1935 v meste mlyn s názvom Nitrianske mlyny a lúpárne, úč. spol Nitra. „Väčšina akcionárov boli Židia, čo využili po roku 1938 príslušníci agrárnej strany zo Zväzu roľníckych a vzájomných pokladníc v Bratislave a podnik odkúpili. Správnu radu potom obsadili výlučne svojimi partajníkmi,“ spresnil klub.

Za pozornosť stojí železobetónové silo, ktoré sa považovalo za skvost funkcionalistickej priemyselnej architektúry. Malo výšku vyše 33 metrov a steny boli hrubé 15 centimetrov. V areáli bolo celkovo 23 objektov. Pôvodné mlyny boli nefunkčné od 90. rokov.

Pôvodné mlyny v Nitre
K mlynom bola dostavaná železničná trať.Foto: www.facebook.com

Vyrástlo tam nákupné centrum

V roku 2009 otvorili OC Mlyny, ktoré nahradilo pôvodné mestské mlyny. Má podlažnú plochu väčšiu ako 70-tisíc metrov štvorcových a zaberá tri nadzemné podlažia.

Návštevníci tam nájdu rôzne obchody, služby reštaurácie či kaviarne. Ak prídete autom, môžete využiť na parkovanie jedno z tisíc parkovacích miest.

Pôvodné mlyny v Nitre
Na mieste pôvodných mlynov vyrástlo moderné nákupné centrum.Foto: Google maps

Pri výstavbe obchodného centra nastali problémy. Niektoré časti budov, ktoré boli pamiatkovo chránené, mali ostať nedotknuté. Keď sa likvidovali ostatné budovy, došlo k poškodeniu týchto častí a musela byť následne nariadená aj ich demolácia.

Pôvodné mlyny v Nitre
Interiér OC Mlyny.Foto: Google maps

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X