Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smrt umrtie oznámenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
18. januára 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Opustil nás literárny vedec a historik Ivan Sulík, pôsobil na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre

Po vzniku Katedry žurnalistiky na UKF v Nitre sa stal jej vedúcim a pôsobil tam 10 rokov.

Vo veku 77 rokov zomrel literárny vedec a historik Ivan Sulík, ktorý venoval väčšiu časť svojho pracovného života hodnoteniu diel, a to najmä autorov povojnového obdobia. V tlačovej správe o tom informoval redaktor Slovenského rozhlasu v Bratislave Martin Jurčo.

Sulík sa narodil 29. januára 1943 v Topoľčanoch. Dôraz kládol na literatúru 60. až 80. rokov. Pôsobil ako literárny vedec v Ústave literárnej a umeleckej komunikácie na univerzite v Nitre. Od 90. rokov pôsobil viac ako pedagóg, a to aj ako vedúci Katedry žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.

V rokoch 1973 až 1977 bol vedeckým ašpirantom v Literárnovednom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, v rokoch 1977 až 1978 redaktorom vo vydavateľstve Smena. Od roku 1979 bol vedeckým pracovníkom Ústavu umeleckej kritiky a dokumentácie v Bratislave. Po vzniku Katedry žurnalistiky na Filozofickej fakulte (FF) UKF v Nitre sa stal jej vedúcim a pôsobil tam desať rokov.

Bol aktívny aj ako publicista a literárny kritik a historik, ktorý publikoval najmä v časopisoch Romboid, Slovenské pohľady, Zlatý máj, Literárnom týždenníku, Literárním měsíčníku. Výber z jeho časopiseckej a vedeckej tvorby vyšiel v zborníkoch a knihách Nenáhodné istoty, Kapitoly o súčasnej próze, Súradnice novej prózy, Literárne konfrontácie, Literárnokritické reflexie, Vývinová problematika populárnej prózy.

Sulík pripravil aj viacero výberov povojnovej slovenskej prózy, mnohé zborníky vyšli aj na jeho materských pracoviskách na FF UKF v Nitre.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X