Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotníci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
23. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Opoziční poslanci chcú zaviazať mesto, aby nevytváralo robotnícke ubytovne

Téma vzniku ubytovní pre robotníkov v súvislosti s príchodom automobilky Jaguar Land Rover rezonuje v Nitre aj naďalej. Po tom, čo v meste vznikli dve petície proti ubytovniam, žiadajú opoziční poslanci prijatie uznesenia k tejto téme.

Návrh predkladajú na najbližšie mestské zastupiteľstvo 29. júna poslanci Marta Rácová a Peter Oremus z poslaneckého klubu NEKA-NOVA. Chcú, aby zastupiteľstvo schválilo vyhlásenie, že „nemá záujem a nebude nehnuteľnosti vo vlastníctve mesta Nitra prebudovávať a využívať na ubytovne zamestnaneckého charakteru.“

V ďalšom bode sa píše, že bytová politika mesta sa bude naďalej orientovať na rozvoj nájomného bývania – štartovacie byty. „Trváme na tom, aby sa poslanci občanom verejne zaviazali, že mesto Nitra nebude vo svojich objektoch vytvárať nové ubytovne a tiež existujúce ubytovacie priestory poskytovať na tieto účely,“ odôvodnili svoj návrh poslanci.

Poslanci Rácová a Oremus zároveň na mestské zastupiteľstve predkladajú ďalší návrh v súvislosti s investíciou Jaguara Land Rover, a to Návrh opatrení na zníženie negatívnych dopadov súvisiacich s rozvojom priemyselnej infraštruktúry a rozvojom zamestnanosti v meste Nitra. Konkrétne opatrenia má podľa tohto návrhu vypracovať prednosta radnice Igor Kršiak do 7. septembra a predložiť ich poslancom. Cieľom opatrení má byť zamedzenie negatívnym dopadom najmä v oblasti bezpečnosti a kvality bývania obyvateľov.

Primátor Jozef Dvonč pred časom informoval, že radnica hľadá vhodné priestory pre vznik ubytovní na základe žiadosti automobilky Jaguar Land Rover. Hovoril o bývalom Hoteli Tenis s kapacitou 25 ľudí a o priestoroch Amfiteátra s kapacitou 20 ľudí. V júni na tlačovej besede povedal, že predpokladá, že Hotel Tenis ubytovňou nebude, ale mesto ho buď predá, alebo zbúra a pozemok využije na výstavbu bytov. Amfiteáter má podľa neho len minimálnu kapacitu, je tam 10 izieb, ktoré treba zrekonštruovať. „Skôr pre naše potreby sme uvažovali, že to opravíme. Je pravda, že som povedal aj Jaguaru, že vieme to použiť pre ich manažment,“ povedal Dvonč.

Vznik väčšej ubytovne pre robotníkov si vie Dvonč predstaviť priamo v priemyselnej zóne, v meste podľa neho nie sú na to kapacity. „Nevidím dôvod, aby sme sa toho nejako báli, pretože my takú kapacitu, kde by naraz prišlo 200 – 400 cudzincov, jednoducho v meste nemáme,“ podčiarkol Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X