Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SMK, Iván Farkas
SITA
30. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Opozícia v kraji tvrdí, že SMK sa spojila so Smerom, tá to popiera

Opozícia v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) tvrdí, že Strana maďarskej komunity (SMK-MKP) sa spojila s koalíciou Smer-SD, SNS, Most-Híd a majú tak v zastupiteľstve väčšinu. SMK-MKP vytvorenie takéhoto spojenia popiera. Člen predsedníctva strany Iván Farkas povedal, že nie sú v koalícii ani s ľavicou, ani s pravicou

„My sme v strede. My sme centristická politická strana a poslanecký klub, budeme sa vždy ad hoc uchádzať o podporu a rozhodovať sa v závislosti od toho, čo bude pre nás výhodné, pre našich voličov a pre naše regióny, pre južnú časť Nitrianskeho kraja,“ povedal Farkas.

Pravicové strany a skupina nezávislých poslancov sa usilovali vytvoriť s Maďarmi väčšinu. V tejto trojkombinácii sa už boli aj predstaviť županovi Milanovi Belicovi. Potom však dostali od SMK-MKP košom. „Mrzí nás, že napriek nášmu maximálnemu úsiliu a množstvu kompromisov, ktoré sme prijali, sa nám nepodarilo vytvoriť väčšinu, ktorá by priniesla zmenu do NSK. Berieme na vedomie vytvorenie koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a SMK, ktorá vznikla a viacerými hlasovaniami na zastupiteľstve bola potvrdená,“ povedal Daniel Balko z klubu Slovenskej demokratickej koalície, zloženého z poslancov za strany SaS, OĽANO, KDH, Šanca a NOVA.

Podľa jeho názoru SMK-MKP zrejme dostala od Smeru-SD ponuky, ktoré im pravica nemohla dať. Ako ďalej dodal, nechcú byť negatívne vyhranenou opozíciou, ale konštruktívnou, pričom sa budú snažiť presadiť svoje návrhy. „Pokiaľ zistíme, že naše zámery sú blokované, potom nám nič iné nezostane, len prejsť do ozajstnej, tvrdej opozície,“ dodal.

Rezonujúce okolnosti

Farkas povedal, že spoločné rokovanie s pravicou a nezávislými u župana „by nepreceňoval“, pretože to bola už tretia potenciálna koalícia u Belicu, ktorá deklarovala, že chce vytvoriť väčšinu. Spojenie s pravicou a nezávislými odmietli podľa neho preto, lebo v ňom nevideli perspektívu stability, ktorá by dokázala vydržať päť rokov. Ako povedal, pravicový klub nie je jednotný a zároveň nie je politická vôľa zmeniť rokovací poriadok a umožniť nezávislým poslancom vytvoriť si klub. „Tieto okolnosti u nás rezonovali,“ skonštatoval Farkas.

Zámer vstúpiť do koalície s pravicovými stranami a SMK-MKP svojím podpisom deklarovalo osem nezávislých poslancov združených okolo poslanca Petra Oremusa. Dvaja z nich však potom svoje rozhodnutie zmenili a vstúpili do klubu Smer-SD, SNS, Most-Híd. „Oni jednoznačne povedali, že chcú byť vo vládnucej koalícii, takže nejaké zásady im nič nehovoria. Ja som toho názoru, že keď som nezávislý, tak by som mal držať zásadu nezávislosti a nenechať sa kúpiť na nejaké pozície, funkcie,“ reagoval Oremus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X