Odsúdenému Vladislavovi Boríkovi vyhoveli, upustili od zvyšku trestu
Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vyhovel žiadosti odsúdeného bývalého podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vladislava Boríka a podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti.
Boríka na základe dohody s prokurátorom 10. novembra 2015 odsúdili za machinácie pri verejnom obstarávaní na tri roky odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na štyri roky. Zároveň mu v skúšobnej štvorročnej dobe zakázali vykonávať funkcie vedúcich zamestnancov v štátnych orgánoch, obciach a územných celkoch.
Po uplynutí polovice uloženého trestu Borík využil svoje zákonné právo a požiadal o podmienečné upustenie zvyšku zákazu. Senát mu vyhovel i napriek tomu, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vzhľadom na charakter a povahu trestného činu bol proti. Preto rozhodnutie súdu nie je právoplatné a prokurátor sa k nemu vyjadrí v zákonnej lehote.
K činu sa priznal
Machinácie pri verejnom obstarávaní v rámci NSK súviseli s plánovanou výstavbou budovy pre úrad NSK. Obžalovaní podľa prokurátora nastavili podmienky verejného obstarávania tak, aby sa víťazom súťaže kraja stala vopred dohodnutá spoločnosť. Išlo o výber dvoch firiem na stavebný dozor a jednej na externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať dodávateľa stavby. Trestnú činnosť spáchali obžalovaní od marca do septembra 2011, keď sa uskutočňovali verejné obstarávania.
Borík i vtedajšia vedúca oddelenia verejného obstarávania Gabriela Šranková machinácie priznali a s prokurátorom ÚŠP uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Oboch súd potrestal tromi rokmi podmienečne so skúšobnou dobou na štyri roky. Počas nej sa museli podrobiť probačnému dohľadu súdneho úradníka, nesmeli sa stretávať s ďalšími obvinenými v tejto veci a nesmeli vykonávať funkcie vedúcich zamestnancov v štátnych orgánoch, v obciach a v územných celkoch. Zákaz platí aj na členstvo v komisiách na výberové konanie.
Súdení boli aj ďalší
V súvislosti s machináciami prokurátor žaloval aj štyroch podnikateľov. V októbri minulého roka v opakovanom procese senát troch z nich uznal za vinných a uložil im podmienečné tresty. Obžalovaného Emila G. spod obžaloby oslobodil, pretože sa nepreukázalo, že skutok spáchal. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor a dvaja z obžalovaných sa voči nemu odvolali.
Predseda senátu ŠTS za špecifikum označil fakt, že zo šiestich stíhaných dvaja vinu priznali hneď a s prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste. Tretí obžalovaný 62-ročný Roman K. z Nitry urobil vyhlásenie o vine na hlavnom pojednávaní. Dokazovanie sa potom vykonávalo iba voči 64-ročnému Emilovi G., 50-ročnému Ľubošovi M. a 52-ročnému Emilovi B.
Po prvý raz banskobystrický senát ŠTS rozhodol v apríli 2016. Troch obžalovaných uznal za vinných, jedného z nich na základe vyhlásenia o vine. Údajného lídra kauzy Emila G. z Nitry oslobodil. Po odvolaní prokurátora a obžalovaných Najvyšší súd SR vec vrátil na doplnenie dokazovania. To sa uskutočnilo v dňoch 9. až 11. októbra 2017. Ale ani doplnené dokazovanie nepreukázalo vinu Emila G. a senát ho opätovne oslobodil. Roman K. dostal za zločin pri machináciách trest 2,5 roka podmienečne, Emil B. a Ľuboš M. za prečin pri machináciách po osem mesiacov podmienečne.
Prokurátor stíhal v kauze machinácií šesť osôb ako organizovanú skupinu. Súd však konštatoval, že išlo o spolupáchateľstvo.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: