Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Odkryte s nami krásu starej Nitry prostredníctvom týchto historických záberov

Mesto sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžu mnohí z nás spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

V roku 1944 po Chrenovej ani slychu. V pozadí však vidieť Tormoš. Určite viete, aká je medzi nimi súvislosť. Fotografia vznikla z Nitrianskeho hradu, ako nám prezrádza Mariánsky morový stĺp.

Tormos 1944 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Je priam až neuveriteľné, že už v roku 1976 bola na tomto mieste cestovná kancelária. Pred rokom 1976 to bola Čedok, potom Tatratour a dodnes sa tu nachádza Satur. V Národnom dome sa istý čas nachádzala aj kaviareň, či dodnes je lekáreň. V uličke, samozrejme, nechýbajú niekdajšie divadlo a kino. Dnes je tu Staré divadlo Karola Spišáka.

Stare divadlo 1976 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sokolovňa a Národný dom v Nitre mali pôvodne za úlohu reprezentovať národné ciele Slovákov. Podobné budovy by ste našli aj v iných mestách. Vždy sa v nich nachádzala veľká sála, kde sa dali uskutočniť veľké akcie.

Sokolovna narodny dom klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Pamätáte sa ešte na pracovný ruch na pešej? V polovici 70. rokov to tam vyzeralo približne takto. V pozadí je Dom módy.

Stavebne prace pesia klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Najstarším a najväčším závodom v meste bol parný mlyn Arpád, založený v roku 1863. Hoci zakrátko zanikol, prevádzku neskôr obnovil podnikateľ A. Back. V roku 1910 ho prevzala účastinná spoločnosť, v 1922 mlyn vyhorel. Bol však opäť zrekonštruovaný a uvedený do prevádzky.

Arpadov mlyn klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X