Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
pár seniorov, dedkovci
ilustračné: depositphotos.com
15. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Obyvateľstvo Nitrianskeho kraja stále starne, index starnutia sa dlhodobo zvyšuje

Pomer poproduktívnej a detskej zložky obyvateľstva sa v Nitrianskom kraji dlhodobo zvyšuje. Ku koncu roka dosiahol úroveň 121,6, pričom za celú SR hodnota predstavuje „len“ 97,0. Pre portál teraz.sk to uviedla Eva Rakovská z pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Nitre.

Index starnutia je pritom horší u žien, dosiahol hodnotu 155,7, u mužov bola hodnota výrazne nižšia – 89,6. Dôvodom je vyššia úmrtnosť mužov v strednom a vysokom veku. „Najvyššie hodnoty indexu starnutia sme zaznamenali v okrese Nové Zámky, a to 132,9 a najnižšie v okrese Šaľa na úrovni 109,3,“ uviedla Rakovská pre teraz.sk.

Priemerný vek obyvateľov kraja bol 42 rokov, u žien dosiahol 43,7 a u mužov 40,1 roka. Oproti celoslovenskému priemeru bol vyšší o 1,6 roka.

„Vekovo najmladšie boli okresy Šaľa a Nitra s vekovým priemerom 41,3 roku. Najstaršie, čo sa týka priemerného veku obyvateľstva, boli okresy Nové Zámky a Komárno s priemerným vekom 42,5 roka,“ dodala Rakovská.

Ku koncu minulého roka žilo v Nitrianskom kraji 680 779 obyvateľov. Ako uviedol ŠÚ pre portál teraz.sk, v predproduktívnom veku (0 až 14 rokov) bolo z tohto počtu 91 639 obyvateľov, v produktívnom veku (15 až 64 rokov) bolo 477 731 obyvateľov. Ide o 70,2 % ľudí z celkového počtu. V poproduktívnom veku bolo 11 409 osôb, čiže 16,3 % obyvateľstva.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X