Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pár seniorov, dedkovci
Foto: ilustračné, depositphotos.com
15. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Obyvateľstvo Nitrianskeho kraja stále starne, index starnutia sa dlhodobo zvyšuje

Pomer poproduktívnej a detskej zložky obyvateľstva sa v Nitrianskom kraji dlhodobo zvyšuje. Ku koncu roka dosiahol úroveň 121,6, pričom za celú SR hodnota predstavuje „len“ 97,0. Pre portál teraz.sk to uviedla Eva Rakovská z pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Nitre.

Index starnutia je pritom horší u žien, dosiahol hodnotu 155,7, u mužov bola hodnota výrazne nižšia – 89,6. Dôvodom je vyššia úmrtnosť mužov v strednom a vysokom veku. „Najvyššie hodnoty indexu starnutia sme zaznamenali v okrese Nové Zámky, a to 132,9 a najnižšie v okrese Šaľa na úrovni 109,3,“ uviedla Rakovská pre teraz.sk.

Priemerný vek obyvateľov kraja bol 42 rokov, u žien dosiahol 43,7 a u mužov 40,1 roka. Oproti celoslovenskému priemeru bol vyšší o 1,6 roka.

„Vekovo najmladšie boli okresy Šaľa a Nitra s vekovým priemerom 41,3 roku. Najstaršie, čo sa týka priemerného veku obyvateľstva, boli okresy Nové Zámky a Komárno s priemerným vekom 42,5 roka,“ dodala Rakovská.

Ku koncu minulého roka žilo v Nitrianskom kraji 680 779 obyvateľov. Ako uviedol ŠÚ pre portál teraz.sk, v predproduktívnom veku (0 až 14 rokov) bolo z tohto počtu 91 639 obyvateľov, v produktívnom veku (15 až 64 rokov) bolo 477 731 obyvateľov. Ide o 70,2 % ľudí z celkového počtu. V poproduktívnom veku bolo 11 409 osôb, čiže 16,3 % obyvateľstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X