Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
R1, rýchlostná komunikácia, diaľnica
Foto: ilustračné, SITA
4. decembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Obyvatelia spísali petíciu proti hluku z rýchlostnej cesty R1, vadí im aj malý južný obchvat

Obyvatelia Nitry spísali petíciu proti hluku z rýchlostnej cesty R1 a zároveň proti vybudovaniu mestskej cesty pod R1, ktorá je známa ako takzvaný malý južný obchvat. Vyplýva to z dokumentu, ktorý zverejnila hlavná kontrolórka mesta Nitra Darina Keselyová prostredníctvom webovej stránky radnice.

Ako sa uvádza v dokumente, začiatkom novembra tohto roka bola v centrálnej evidencii zaevidovaná petícia, ktorou občania vyjadrili opakovanú požiadavku na dobudovanie protihlukových stien v časti rýchlostnej cesty R1 Nitra – Selenec, v rámci mestských častí: Staré mesto (Wilsonovo nábrežie a Stračia ulica), Krškany a Čermáň. Svojím podpisom petíciu podporilo na 22 petičných hárkoch 352 občanov.

Podľa ďalších informácií z petície, občania z mestských častí Čermáň, Krškany, Staré mesto taktiež podporili petíciu, respektíve vyjadrili svoje stanovisko proti vybudovaniu predĺženia a rozšírenia Priemyselnej ulice s premostením cez rieku Nitra, súbežne s rýchlostnou komunikáciou R1 v danej lokalite a vybudovaním mestskej komunikácie, ktorá je známa pod takzvaným názvom malý južný obchvat. Pod túto žiadosť sa podpísalo na 16 petičných hárkoch 285 občanov. Ako argument občania uvádzajú, že situácia by sa v danej lokalite ešte viac zhoršila.

Hlavná kontrolórka mesta Nitra Darina Keselyová v zmysle zákona preverila podanú petíciu a po vyžiadaní si stanoviska príslušného odborného útvaru Mestského úradu v Nitre a prešetrení predmetu petície oznámila občanom nasledovné.

„Časť podanej petície týkajúcej sa riešenia hlukovej situácie na rýchlostnej ceste R1 v mestskej časti Staré mesto (Kalvária), Krškany a Čermáň bola v zmysle § 5 ods. 3 zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov, dňa 6.11.2018 postúpená na priame vybavenie Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s.,“ píše sa v oznámení o výsledku prešetrenia petície.

Ako ďalej uviedla hlavná kontrolórka mesta: „Útvar hlavného architekta – referát dopravného urbanizmu a inžinieringu sa k predmetu podanej petície vyjadril a vo svojom vyjadrení uviedol, že i v rámci spracovávania projektu – Plánu udržateľnej mobility (ďalej len „PUM“), bola Vaša požiadavka predložená na zaradenie do projektu PUM, t.j. dobudovanie protihlukových stien v časti rýchlostnej cesty R1 Nitra – Selenec. Táto požiadavka bude súčasťou pripravovanej hlukovej mapy mesta Nitra a taktiež bude spracovaná i emisná mapa mesta Nitry.“

K podanej petícii kontrolórka taktiež uviedla, že mesto Nitra má schválený Územný plán, ktorý schválilo Mestské zastupiteľstvo v Nitre ešte 22. mája v roku 2003. „Záväzná časť Územného plánu mesta Nitra bola vyhlásená Všeobecne záväzným nariadením /VZN/ mesta Nitry č. 3/2003 zo dňa 22. 05. 2003 v znení neskorších dodatkov,“ píše sa v dokumente.

To, čo vo zverejnenom dokumente nasleduje ďalej, obyvateľov, ktorí podali petíciu, nepoteší. „Vaša požiadavka na nevybudovanie tzv „malého južného obchvatu“ je v rozpore s platnou územnoplánovacou dokumentáciou, nakoľko v oblasti dopravy sú schválené nasledovné verejnoprospešné stavby: 1.9 Prepojovacia komunikácia Novozámocká ul. – Hodžova ul.- rozšírenie jestvujúcej komunikácie Wilsonovho nábrežia. 1.45 Navrhovaná miestna komunikácia v prepojení ulíc Priemyselná – Dlhá – Levická-Zlatomoravecká. Táto verejnoprospešná stavba bola schválená uznesením číslo 214/2008-MZ zo dňa 26.06.2008 zmenami a doplnkami ÚPN č. 2, taktiež aj dodatkom č. 2 k VZN č. 3/2003,“ napísala Keselyová.

Uvedené stavby sú záväzné regulatívy funkčného a priestorového usporiadania územia v oblasti cestnej dopravy, ako uviedla kontrolórka, z tohto dôvodu nie je možné požiadavke občanov vyhovieť. „Uvedené verejnoprospešné stavby sú súčasťou Územného plánu mesta Nitra a ako hlavný dôvod pre ich zachovanie je odbremenenie centra mesta od tranzitujúcej doprav,“ uzavrela Keselyová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X